Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan Türkiye'ye "teröre karşı işbirliği" çağrısı

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, "Bölgede yeniden barış ve huzurun sağlanması için Tahran ve Ankara'nın terörle mücadelede etkin işbirliği içinde olması gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 28.7.2015 16:43 Güncelleme Tarihi: 28.7.2015 17:31
İran'dan Türkiye'ye teröre karşı işbirliği çağrısı
Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Türkiye'de son günlerde meydana gelen terör saldırılarını kınayarak, ülkesinin Ankara ile ilişkilerini güçlendirmek istediğini söyledi.

İran resmi ajansı İRNA'da yer alan habere göre Cihangiri, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin'i kabulünde, terörle mücadelede bölgesel işbirliğinin önemine işaret ederek, "İran, Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmek istiyor.

İRAN'IN 58 YILLIK NÜKLEER SERÜVENİ TIKLAYIN!

Bölgede yeniden barış ve huzurun sağlanması için Tahran ve Ankara'nın terörle mücadelede etkin işbirliği içinde olması gerekiyor" dedi.İran ile Türkiye arasında iyi komşuluk temelinde, ortak kültürel ve tarihsel değerlere dayanan ilişkiler bulunduğunu ifade eden Cihangiri, "İki ülke bazı bölgesel gelişmeler hakkında farklı görüşlere sahip olabilir ama bu konular ilişkilerin gelişmesine engel olmamalıdır" diye konuştu.

10 SORUDA NÜKLEER ANLAŞMA TIKLAYIN!

Cihangiri, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'nın nisan ayında Tahran'ı ziyaret ettiğini hatırlatarak, görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ve iki ülke cumhurbaşkanlarının karşılıklı ticaret hacminin 30 milyar dolara ulaştırma konusunda mutabık kaldığını dile getirdi.
İki ülkenin turizm, enerji, teknoloji ve akademik alanlarda işbirliğini geliştirmesini istediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, Türk yatırımcıların İran'a gelmesini de memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.
Nükleer anlaşma İran ile 5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer anlaşmaya da değinen Cihangiri, ülkesine yönelik yaptırımlar döneminde Türkiye'nin verdiği destekten övgüyle söz etti ve varılan anlaşmayla Tahran için yeni bir sürecin başladığını kaydetti.

Cihangiri, "Bu yeni dönemde iki ülkenin ilişkilerinin daha da güçlenmesi, bölge açısından da büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu. İran'a uygulanan ambargoların kaldırılmasının iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine imkan vereceğini vurgulayan Tekin, "Türkiye, İran ile ticaret hacmini artırmak için işbirliğine hazırdır" ifadelerini kullandı.

10 SORUDA ORTADOĞU'DA İRAN DENKLEMİ TIKLAYIN!

BU SİLAHLARI İRAN GÖNDERDİ TIKLAYIN!

İRAN'DA KADIN OLMAK TIKLAYIN!

İran'dan PKK saldırısı hakkında açıklama!

İran Devlet Televizyonu: Yapılan saldırılar sonucu hasar gören doğalgaz boru hatları 3 gün içinde tamir edilerek akış tekrar başlatılacaktır.
Terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucu hasar gören İran - Türkiye doğalgaz boru hattı hakkında karşı taraftan açıkama geldi.

İran Devlet Televizyonu'nun geçtiği habere göre; "Hasar gören boru hattı 3 gün içerisinde gerekli bakım ve onarımdan geçirilerek tekrar doğalgaz akımına açılacak" dendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan Türkiye'ye "teröre karşı işbirliği" çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN