Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Bağımsız bir Kürt devletinden yana değiliz

Giriş Tarihi: 29.7.2015 17:45
Almanya: Bağımsız bir Kürt devletinden yana değiliz

Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Sawsan Chebli, Alman hükümetinin "bağımsız bir Kürt devleti kurulmasından yana olmadığını" belirtti.

Federal Basın Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Chebli, bir gazetecinin "Alman hükümeti, Kürt devletinin kurulmasından yana mı?" sorusunu yanıtladı. Chebli, Alman hükümetinin duruşunun değişmediğini ve Kürt devletinden yana olmadıklarını ifade etti.

Bölgede yeni sınırlar oluşturulmasına ihtiyaç bulunmadığını söyleyen Chebli, geçmişte bölgede yeni sınırlar çizilmesinin olumlu sonuçlara yol açmadığını dile getirdi.

Chebli, çok fazla çatışma ve krizin bulunduğu bir bölgede yeni sınırlar çizilmesinin, "bölgede barış sağlamak için en iyi yöntem olmadığını" vurguladı.

Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile telefonda görüştüğünü ifade eden Chebli, Barzani'den durumu değerlendirmesi istediklerini açıkladı.

Chebli, Steinmeier ve Barzani'nin "Türkiye ile PKK'nın yeniden çözüm sürecine geçmeleri" görüşünü paylaştığını, durumun tırmanmasının sadece aşırıcılık yanlılarına yarayacağını söyledi.

Alman Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Chebli, Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndaki siyasi bir direktörün gelecek günlerde Ankara'yı ziyaret edeceğini ve Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ile güncel gelişmeleri görüşeceğini duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya: Bağımsız bir Kürt devletinden yana değiliz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN