Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da idam cezalarına tepki gösterileri

'da eski rejim yetkililerine verilen idam cezaları Kaddafi yanlıları tarafından protesto edildi

Giriş Tarihi: 29.7.2015 09:32
Libya'da idam cezalarına tepki gösterileri
'nın güneyinde bulunan ve Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin yakalandığı Sabha kentinde Kaddafi dönemi yetkilileri hakkında verilen idam kararları protesto edildi.
Sabha kenti ile Barak ve Giyra beldelerinin yanı sıra Sabha'da Muammer Kaddafi'nin kabilesi olan Kazazife kabilesinin yaşadığı mahallede de gösteriler düzenlendi.
Kaddafi döneminde kullanılan Libya bayrakları taşıyan göstericiler kentteki birçok sokakta yolları kapatarak havaya ateş açtı.
Seyfülislam Kaddafi, babasının ölümünden sonra Kasım 2011'de güneydeki çöl kenti Sabha'da yakalanmıştı.
Trablus İstinaf Mahkemesi, dün aralarında Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam Kaddafi, eski istihbarat şefi Abdullah es-Senusi ve eski Başbakan El-Bağdadi el-Mahmudi'nin olduğu eski bazı rejim yetkililerine idam cezası vermişti.
Seyfulislam Kaddafi, eski istihbarat şefi Senusi ve eski Başbakan Mahmudi gibi rejimin sembol isimlerinin de aralarında bulunduğu 37 kişi, 17 Şubat 2011'de başlayan halk ayaklanmasında "gösterileri şiddet kullanarak bastırmak ve göstericileri öldürmek, köy ve şehirleri kuşatma altına almak ve kamu mallarını zarara uğratmak" gibi suçlamalarla yargılanıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya'da idam cezalarına tepki gösterileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN