Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO'dan tam destek

Türkiye'nin çağrısı ile toplanan NATO, "DAEŞ ve PKK'ya karşı kuvvetli şekilde Ankara'yı destekliyoruz. Dayanışma içindeyiz" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 29.7.2015
NATO'dan tam destek
Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı PKK ve DAEŞ terörü için yaptığı çağrı üzerine NATO dün Brüksel'de olağanüstü toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada "Türkiye'ye yönelik terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Suruç'ta ve polis ile askerlere yönelik diğer saldırılarda kurbanların ailelerine ve Türk hükümetine başsağlığı diliyoruz" denildi. Terörizmin sınır, milliyet veya din tanımayan küresel bir tehdit olduğu ve buna karşı ortak mücadele yapılması gerektiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Hangi şekil ve tezahürde olursa olsun terörizm asla hoş görülemez ve meşru gösterilemez. İttifak'ın güvenliği bölünemez. Türkiye ile güçlü dayanışma içindeyiz." NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Terörist saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bütün müttefikler DAEŞ'e karşı küresel ittifaka ve terörizm tehdidindeki ülkelere kendilerini savunmaları için destek veriyor. Toplantıdan Türkiye'ye kuvvetli destek çıktı. Türkiye NATO'dan ilave askeri destek talep etmedi. Türkiye kuvvetli bir müttefik. Türkiye, NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip. Gerek askeri eğitim tesisleriyle, gerek mültecilere yardımlarıyla Türkiye DAEŞ'le mücadeleye zaten katkı sağlıyor" diye konuştu. Stoltenberg, Suriye sınırları içinde kurulması beklenen güvenli bölgenin ABD ile Türkiye arasında iki taraflı bir durum olduğunu belirterek NATO'nun burada taraf olmadığını söyledi.

DÜNYA TÜRKİYE'NİN YANINDA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise günlük basın toplantısında PKK'yı terör örgütü olarak kabul ettiklerini ve Türkiye'nin kendini savunma hakkı olduğunu söyleyerek, "Türkiye'nin DAEŞ ile mücadelede koalisyon güçlerine verdiği destekten dolayı bir hayli memnunuz. DAEŞ'e karşı mücadelede PKK ile işbirliği, koordinasyon veya iletişim halinde değiliz" dedi. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ve Katar Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin kendini savunma hakkını desteklediklerini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO'dan tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN