İşte Taliban'ın yeni lideri

Giriş Tarihi: 30.7.2015 18:59
İşte Taliban'ın yeni lideri

Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'in hayatını kaybettiğinin açıklanmasının ardından Taliban Şurası'nın yeni lideri belirlediği öne sürülüyor.

Afganistan merkezli Taliban hareketi, Molla Muhammed Ömer'in hayatını kaybettiğini doğrulayarak, Molla Ömer'in yerine yardımcısı Molla Muhammed Ahtar Mansur'un seçildiğini duyurdu.

Reuters haber ajansı tarafından aktarılan habere göre Molla Muhammed Ömer'in kendisine vekil olarak seçtiği Mansur, hareketin bir süredir zaten fiili lideri konumundaydı.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen toplantıda "Afganistan İslam Emirliği Şura Meclisi" yeni lider olarak Molla Muhammed Ahtar Mansur'u oybirliği ile seçti. Kaynaklara göre Taliban Şurası, yakında yeni emirin seçimiyle ilgili bir açıklama yayınlayacak.

Molla Muhammed Ahtar Mansur'un seçiminin Taliban hareketinin tabanında soruna yol açtığı öne sürülse yerel kaynaklar bu iddiaları doğrulamıyor.

Afganistan'da ülkenin büyük kısmında hakimiyeti olmayan Kabil hükümeti, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak Molla Ömer'in hayatını kaybettiğine dair bir istihbaratı basınla paylaştı. Taliban kaynakları iddiaları ilk etapta doğrulamasa da daha sonra bilgiler doğrulandı.

Molla Muhammed Ahtar Mansur'un seçilmesiyle ilgili henüz resmi açıklama gelmedi.

Kaynak: TIMETURK

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Taliban'ın yeni lideri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN