Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2022 Olimpiyatları için son karar bugün

Giriş Tarihi: 31.7.2015 13:03
2022 Olimpiyatları için son karar bugün

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), bugün 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak ülkeyi belirleyecek

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2022 yılında düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları için 'ın Almatı ve Çin'in (Zhangjiakou kayak tesisleri ile birlikte) şehirlerinden hangisinin evsahipliğini kazanacağı bugün açıklanacak..
Bugün Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Malezya Kuala Lumpur'da düzenlenecek olan olağan toplantısındaki 128. IOC oturumu sırasında düzenlenen bir gizli oylama sonrasında duyuru yapacak.

Kazakistan seçilmesi durumunda Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan ilk Orta Asya devleti olacak.
Kazakistan petrol ve gaz rezervleri ile, Orta Asya'nın en büyük ekonomi ve yatırım ülkesi konumunda. Ülke yöneticileri olimpiyatların, ülkenin gelişimini artırması ve profilini yükseltmesi için çok etkili olacağını düşündükleri için evsahipliği konusunda çok istekli.
Kazakistan'ın eski başkenti Almatı'nın en büyük avantajlarından biri kış sezonu boyunca yoğun kar yağışına sahip iklimi. Olimpiyat oyunları için ihtiyaç duyulan pistlerin ve diğer yerleştirmelerin %80'i şehirde zaten mevcut. Kazakistan'ın en önemli dezavantajı ise daha önce hiç bu büyüklükte bir organizasyon düzenlememiş olması.

PEKİN ZATEN BAŞARILI


Pekin 2008 yılı yaz olimpiyatlarına yaptığı ev sahipliğinde zaten başarılı olduğunu ispatlamıştı.
Çin'deki hava kirliliğinin önümüzdeki 7 yıl boyunca bertaraf edileceği 2022 yılı olimpiyatlarında güneş ve beyaz bulut görüleceğini deklare eden, Pekin 2022 basın ve iletişim departmanı müdür yardımcısı
Xu Jicheng, teknik kirliliğin azaltıldığını sözlerine ekledi.
2008 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği eden Çin'in başkenti Pekin'in Almatı karşısındaki en büyük kozu deneyim. Ancak, yeterince kar yağmadığı için eleştirilerin hedefi olan Pekin'in seçilmesi durumunda olimpiyat oyunlarının yapılacağı pistlerin hemen hepsini sıfırdan inşa etmesi gerekecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2022 Olimpiyatları için son karar bugün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN