Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni lideri belli oldu

Sözcüsü Zabihullah Mücahit, Molla Ömer'in ölümünü resmen teyit ettikten sonra örgütün yeni lideri de resmen açıklandı. Medyada dün yer alan iddialarda belirtildiği gibi Taliban'ın yeni lideri, Molla Ömer'in "güvenilir yardımcısı" Molla Aktar Mansur oldu.

Giriş Tarihi: 31.7.2015 10:07 Güncelleme Tarihi: 31.7.2015 10:08
Yeni Taliban lideri belli oldu
AFP'nin haberine göre; 'ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, "Molla Ömer'in ölümünün ardından liderlik konseyi ve ülkenin İslam âlimleri, uzun müzakerelerden sonra, onun yakın, güvenilir dostu ve eski yardımcısı Molla Aktar Mansur'u liderliğe getirdi. Molla Ömer hayattayken, Molla Mansur, bu ağır sorumluluğu alabilecek güvenilir ve uygun kişi olarak görülüyordu" ifadesi yer aldı.

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid, dün yaptığı yazılı açıklamada, Molla Ömer'in "bir süre önce" yakalandığı hastalık nedeniyle öldüğünü bildirdi. Mücahid, Molla Ömer'in hastalığının ne olduğu veya kesin ölüm tarihi ile ilgili ise bilgi vermedi.

TALİBAN'IN EN ÖNEMLİ FİGÜRLERİNDEN


Örgütün kurulduğu 1990'lı yıllardan bu yana kamuoyu önünde hemen hemen hiç görülmeyen Molla Mansur, Taliban'ın en önemli figürlerinden biri. Amerikan işgalinden önce Kandehar valiliği görevinde bulunan Molla Mansur, Havacılık Bakanlığı da yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Taliban lideri belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN