Üç 'Süper Dünya' keşfedildi

Giriş Tarihi: 1.8.2015
Üç 'Süper Dünya' keşfedildi

Güneş'e 21 ışık yılı uzaklıkta, yörüngesinde üç adet "Süper Dünya" olan bir yıldız bulundu. Yıldıza yakın gezegendeki ısı 430 derece, diğer iki gezegen ise gaz bulutu kaplı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) çalışan bilim insanları, Dünya'mıza yakın ve yörüngesinde üç adet "Süper Dünya" bulunan bir yıldız keşfetti. 21 ışık yılı uzakta olduğu belirtilen HD 219134b yıldızının çevresindeki en yakın gezegenin, Dünya'nın 4.5 katı hacminde ve yaklaşık 1.5 katı büyüklüğünde olduğu belirtildi. "Tahminlerimize göre gezegenin yüzeyindeki ısı, yaklaşık 430 dereceyi buluyor" diyen astrofizikçi Stephane Udry "Bu, gezegende yaşam ihtimali olmadığını gösteriyor. Gezegenin dışı erimiş kayalar ve lavla kaplı" ifadesini kullandı. HD 219134b adlı yıldızın çevresindeki diğer iki "Süper Dünya"nın ise gaz bulutlarından oluştukları belirtildi. Cassiopeia Takımyıldızı'ndaki "Süper Dünya"nın yörüngesini 6.8 günde, diğerinin ise 47 günde tamamladığı belirtildi.

ASTROFİZİKÇİLERE GÖRE YAKIN!
Üç gezegen de kütlelerinin Dünya'dan büyük, fakat Jüpiter ve Neptün gibi gaz devlerinden küçük olduğu için "Süper Dünya" (Super Earth) diye adlandırılıyor. HD 21914b, Dünya'ya 21 ışık yılı uzaklıkta olduğu için, astrofizikçiler tarafından "yakın" olarak nitelendiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç 'Süper Dünya' keşfedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN