Barzani'den PKK'ya: Bölgeyi terk edin

Mesud Barzani'nin ofisinden dün yapılan açıklamada, Türk ordusunun Kuzey Irak'ta operasyon düzenleme hakkının bulunduğu hatırlatılarak, PKK'dan bölgeyi terk etmesi istendi

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Barzani'den PKK'ya: Bölgeyi terk edin
Türk ordusuna ait savaş uçaklarının Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik operasyonları devam ederken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) dün dikkat çekici bir açıklama geldi. IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, operasyonlarda sivillerin kurban olmaması için PKK'nın Kürdistan bölgesinden ayrılması istendi. "PKK, güçlerini bölgenin dışına taşımalı" diyen Barzani yönetimi, bunu örgüte de ilettiklerini duyurdu. Fransız haber ajansı AFP'ye konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Barzani'nin sözcüsü ve danışmanı Kifah Mahmud, "PKK'nın askeri üslerini bölgenin dışına çıkarması konusunda Kürdistan yönetiminin tavrı nettir. Türk ordusunun operasyonlarında sivillerin hedef olmaması için bu şart" dedi. Mahmud, "Eğer PKK'nın bölgede kampları olmazsa, Türk ordusu da buraları bombalamaz" şeklinde konuştu. Türkiye ile Irak arasında hâlâ geçerli olan ve Türk ordusunun Irak topraklarında askeri operasyon yapmasına olanak sağlayan anlaşmayı da hatırlatan Kifah Mahmud, "PKK ile temas kurarak, onlara bu durumu hatırlattık. Kürdistan bölgesinin dışına çıkmalarını kendilerinden resmen talep ettik" dedi.

15 KM'LİK İZİN VAR

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le dönemin Türk hükümeti arasında varılan mutabakata göre, Türkiye'nin, herhangi bir gereklilik durumunda Irak topraklarının 15 kilometre içine kadar girerek teröristleri takip etme hakkı bulunuyor. Mesud Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, PKK ile Türk hükümeti arasında barış görüşmelerinin yeniden tesis edilmesine dair tavsiye ifadeleri de yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani'den PKK'ya: Bölgeyi terk edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN