ABD ve Rusya'dan ortak mücadele arayışı

Giriş Tarihi: 5.8.2015 22:45 Güncelleme Tarihi: 5.8.2015 22:46
ABD ve Rusya'dan ortak mücadele arayışı

Lavrov, DAEŞ'e karşı yürütülecek mücadele konusnuda ABD ve Rus uzmanlarının birlikte çalışması konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'li mevkidaşı John Kerry ile yaptıkları görüşmede DAEŞ'e karşı mücadelede her iki ülke uzmanlarının birlikte çalışması konusunda görüş birliğine vardıklarını açıkladı.

Lavrov, Malezya'nın Kuala Lumpur şehrinde düzenlenen Güney Doğu Asya Ülkeleri İşbirliği Örgütü (ASEAN) 48. Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın marjında ABD Dışişleri Bakanlığı John Kerry ile bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin Dışişleri Bakanlığı sitesi üzerinden açıklama yapan Lavrov, tarafların DAEŞ'e karşı ortak çaba sergilenmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını aktardı. Ancak ilgili aktörlerin sergiledikleri aykırılık nedeniyle bunun nasıl yapılacağına dair tarafların ortak bir yaklaşıma sahip olmadıklarını belirten Lavrov, "Mevcut inisiyatifler kullanılarak Rusya Dışişleri Bakanlığı ve ABD Dışişleri Bakanlığı uzmanlarının birlikte çalışmaları konusunda görüş birliğine vardık" ifadesini kullandı.

Görüşmeyle ilgili ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Suriye konusunun da ele alındığı aktarılırken, soruna siyasi çözüm bulunmasının yanı sıra Esed rejiminin sahip olduğu kimyasal silahlar ve bu silahların kullanılması ihtimalinin de ele alınmasının önemine dikkati çekildiği kaydedildi.

İki bakan, ABD'nin eğit-donat programında eğittiği Suriyeli muhalifleri korumak için gerekirse rejim güçlerine de karşı koyacağını açıklamasının ardından ilk defa Pazartesi günü Katar'ın başkenti Doha'da bir araya gelmişlerdi.

ABD'nin gerekirse rejim güçlerini vurma kararının DAEŞ ve benzeri örgütlere karşı yürütülen mücadeleyi karmaşık hale sokacağını belirten Lavrov, bu durumun uluslararası hukuku ihlal edeceğini ileri sürmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ve Rusya'dan ortak mücadele arayışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN