Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Londra metrosunda grev

İngiltere'nin başkenti Londra'da her gün 4 milyona yakın kişinin yolculuk ettiği metroda, çalışanların başlattığı 24 saatlik grev günlük yaşamı olumsuz etkiliyor.

Giriş Tarihi: 6.8.2015 10:20
Londra metrosunda grev
Son bir ay içinde ikinci kez greve giden metro çalışanları, Eylül ayından itibaren hafta sonları 24 saat hizmet vermeye başlayacak 5 metro hattında çalışacak personelin fazla mesai yapmaları ile maaşlarında oluşacak eşitsizliğe yönelik tepkilerini göstermek üzere gittikleri 24 saatlik grev bu akşam yerel saatle 18.30'da başladı.

Demiryolu, Deniz ve Ulaşım Çalışanları Ulusal Sendikası (RMT), Maaşlı Ulaşım Çalışanları Birliği (TSSA) ile Buharlı Lokomotif Makinistleri ve İtfaiyeciler Birliği'nin (Aslef) de destek verdiği grevin tüm hatları olumsuz etkilemesi nedeniyle, Londralılar iş çıkışı metro dışındaki alternatifulaşım yollarına yöneldi.

Grevin başlamasına kısa bir süre kala başkentte ulaşımda yoğunluk ve aksamalar yaşanacağına dair önceden uyarıda bulunan Londra Ulaşım Kurumu (TFL), alternatif ulaşım seçeneklerine ilişkin yolcularına verdiği tavsiyeler arasında, mümkün olan kısa mesafelerde yürüme ve bisiklet kullanmayı önerisi yer aldı. TFL ayrıca, milyonlarca kişiyi etkileyen grev süresince ulaşımın aksamaması için yaklaşık 250 ek otobüs seferi konulduğunu ve Thammes nehrindeki bot sayısının arttırıldığını duyurdu.

Greve destek veren sendikalar, hafta sonu geceleri de hizmet verecek bazı metro hatlarında görev yapacakların maaş ve çalışma koşullarının TFL'in yeni planlarından olumsuz etkileneceğini savunurken, TFL, hiçbir çalışandan mevcut programları dışında ek iş yapmalarının talep edilmediğini ve gece servislerinde çalışmak üzere 137 kişinin işe alınacağını açıkladı.

Eylül ayında hizmete girecek gece metrosu kapsamında TFL'in tüm metro çalışanları için sunduğu teklifler arasında bu yıl maaşlara yüzde 2'lik zam ve her gece görevi için çalışanlara ek olarak 200 sterlinlik ödeme yer alıyor.

Bu teklifi geri çevirdiklerini ifade eden sendikalar, yeterli sayıda çalışan olmadığı için gece metrosunun Eylül ayında hizmete girmesini istemiyor, gece ve hafta sonu mesailerinde çalışacakların iş ile günlük yaşamlarındaki dengenin bozulacağına dikkati çekiyor.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne ve Londra'nın Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johnson, gece metrosunun Londra ekonomisine 2030 yılına kadar 6,4 milyar sterlin katkı sağlayacağı iddiasında bulunuyor.

Londra metro ağındaki Central, Jubilee, Northern, Piccadilly ve Victoria hatlarının 12 Eylül'den itibaren hafta sonlarında 24 saat süreyle hizmet vermesi için hazırlık yapılıyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'da çok sayıda kişi ulaşımını metroyla sağlıyor. Grevin akşam son bulmasıyla, metro ulaşımının 7 Ağustos Cuma günü tekrar normale dönmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Londra metrosunda grev
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN