Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atom bombası halktan gizlenmiş

Japonya'da basın, ABD'nin 70 yıl önce Hiroşima'ya attığı atom bombasının etkisini halk paniğe kapılmasın diye uzun süre gizledi. Gazeteler, 'atom bombası' ifadesini ilk kez saldırıdan 6 gün sonra kullandı

Giriş Tarihi: 7.8.2015
Atom bombası halktan gizlenmiş
Japonya'nın Hiroşima kentine ABD'nin atom bombası atmasının 70'inci yılı dolayısıyla ülke basınının arşivleri yayımlandı. Japon Times sitesindeki kupürlerde, 6 Ağustos 1945'teki saldırının ardından Japon basınının vahşeti halktan gizlediği görüldü. Kayıtlara göre gazeteler, ABD bombardıman uçağının "Little Boy" isimli dünyanın ilk atom bombasını Hiroşima'ya attığına dair bilgilere ilk etapta hiç yer vermedi. Ülke basınına, halk korku ve paniğe kapılmasın diye 7 Ağustos'ta sansür uygulandığı belirtildi. Gazetelerden Nippon Times, 8 Ağustos'taki baskısında ise "Pazartesi günü 08.20 sularında Hiroşima saldırıya uğradı. Düşman, patlayıcılar ve yangın bombaları attı. Hasar tespit çalışmaları sürüyor" bilgisini vermekle yetindi. 'Düşmanın' kim olduğu ise yazılmadı. 9 Ağustos'taki gazeteler bombayı ABD'nin attığını duyurdu. İlerleyen günlerde İmparatorluk'tan yapılan açıklamalarla facianın boyutu kademe kademe halka aktarıldı. Bomba ilk başta "yeni bir bomba çeşidi" şeklinde tasvir edildi.

16 GÜN HİÇ BİLGİ YOK

Bu arada ABD ordusu, Nagazaki kentine de 9 Ağustos 1945'te "Fat Man" isimli ikinci atom bombasını attı. Hiroşima hakkında yeni yeni halkı bilgilendirmeye başlayan basın, Nagazaki'ye atılan bombayı saldırıdan 3 gün sonra sayfalarına taşıdı. Sadece "Etkisi daha küçük bomba" ifadesi kullanıldı. Nagazaki'nin yerle bir olduğu haberleri 16 gün boyunca gizlendi. Nagazaki'deki bombardımandan habersiz halka, 10 Ağustos'tan itibaren "yeni bomba" hakkında detaylar aktarıldı. İmparatorluk'un bildirilerinde "Alçaktan uçan bir uçak görürseniz, sığınaklara gidin. Sığınak yoksa, battaniye ile örtünerek vücudunuzun yanmasını engelleyin" denildi. Basında ayrıca ABD'nin savaşı kazanmak adına daha önce eşi görülmemiş bombalarla sivilleri hedef alarak insanlığa karşı suç işlediği bilgileri yer adı. 12 Ağustos'taki gazetelerde Hiroşima'ya atılan bombanın ilk kez "atom bombası" olduğu bilgisi aktarıldı. 15 Ağustos'taki gazetelerde ise Japonya'nın teslim olduğu açıklandı.

KURBANLAR ANILDI
Hiroşima kentinde dün atom bombasının kurbanları 40 bin kişinin katıldığı bir törenle anıldı. Hiroşima Barış Parkı'ndaki törende ABD'yi Japonya Büyükelçisi Caroline Kennedy temsil etti. 6 Ağustos 1945'teki bombanın ardından 350 bin nüfuslu Hiroşima'da 70 binden fazla kişi aynı gün ölmüş, ilerleyen günlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 140 bine yükselmişti. Nagazaki'deki bombanın ardından da kentteki can kaybı 1945 yılı sonuna kadar 70 bine çıkmıştı. Son yıllarda Tokyo ile yakın bir müttefik olan ABD, iki atom bombasıyla ilgili Japonya hükümetinden şimdiye kadar resmi olarak hiç özür dilemedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atom bombası halktan gizlenmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN