Tasarruf için 6 koltuk gitti

Giriş Tarihi: 10.8.2015
Tasarruf için 6 koltuk gitti

Irak Başbakanı Abadi, protestoları sonlandırmak için Cumhurbaşkanı ve Başbakan Yardımcılığı makamlarını kaldırdı. En güçlü isimlerin oturduğu 6 koltuk gitti

Irak Başbakanı Haydar Abadi, haftalardır süren yolsuzlukluk karşıtı protesto gösterilerinin ardından köklü bir reform ve tasarruf paketi açıkladı. Pakette; Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ve Başbakan Yardımcılığı mevkilerinin kaldırılması, kamu görevlilerine yapılan harcamaların kısılması ve yolsuzlukla mücadele çabalarının arttırılması gibi önemli adımlar yer alıyor. Reformlar yürürlüğe girdiği takdirde, Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevini yürüten eski başbakan Nuri Maliki, eski meclis başkanı Usame Nuceyfi ve bir diğer eski başbakan İyad Allavi gibi isimler pozisyonlarını kaybedecek. Başbakan Abadi, bu hamlesiyle kendi yardımcılarını da azletmiş olacak. Ülkenin Şii Ruhani Lideri Ayetullah Ali Sistani, reformları desteklediğini belirten bir açıklama yayımladı. Görevini kaybedecek olan Maliki de "kararları desteklediğini ve memnuniyetle karşıladığını" açıkladı Kabinesi, dün sabah Abadi'nin önerilerini onayladı. Paketin tamamen yürürlüğe girmesi için ise köklü anayasa değişiklikleri gerekiyor. Parlamentonun önemli isimleri değişiklikten yana olduklarını belirten açıklamalarda bulundu. Paketle birlikte kamu görevlilerine tahsis edilen koruma ve zırhlı araç sayısı düşecek. Üst düzey yetkililere verilen maaşlar ve emekli aylıkları kesintiye uğrayacak. Irak'ta yüksek mevkilere ayrılan Şii, Sünni ve Kürt kotalarının da önemli bir bölümü kaldırılacak. Abadi'nin ayrıca yolsuzluk dosyalarının derhal açılması talimatı verdiği, bu dosyaların incelenmesi için de uzman yargıçlardan oluşan bir komite oluşturulmasını istediği kaydedildi.

Bağdat'taki Tahrir Meydanı'nda toplanan göstericiler yolsuzluk karşıtı sloganlar atmıştı. 50 dereceyi bulan sıcaklara rağmen, ülkenin önemli bir kesimine günde sadece birkaç saat elektrik verilebiliyor. Halk, bu durumdan yönetimi sorumlu tutuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarruf için 6 koltuk gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN