Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Kürdistan Yönetimi'ne karşı lobi yapmadı

Türk yetkili Amerikan basınının iddialarını yalanladı.

Giriş Tarihi: 10.8.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 10.8.2015 17:26
Türkiye Kürdistan Yönetimi'ne karşı lobi yapmadı
Amerikan basınında geçen hafta yer alan ve Türkiye'nin Irak Kurdistan Bölgesel Yönetimi'ne (KBY) karşı lobi yaptığını iddia eden haberlere üst düzey bir Türk yetkiliden yalanlama geldi. ABD merkezli The Intercept websitesi Türkiye'nin lobi firmalarından David Thompson'ın geçen Kasım'da ABD Kongresi'ne sunulan ve Kürdistan yönetimine Bağdat'ı es geçerek doğrudan silah verilmesini sağlayan tasarıya karşı lobi yaptığını yazmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı kayıtları söz konusu lobi şirketinin Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Kevin McCharthy ve Steve Scalise'le birlikte Kürdistan tasarısını tartıştıklarını kanıtlıyor fakat görüşmenin içeriğine dair bilgi vermiyor. SABAH'a isminin gizli kalması şartıyla konuşan üst düzey Türk diplomat Türkiye ve Kürdistan yönetiminin oldukça iyi ilişkilerinin olduğunun altını çizerek, "Kürdistan'a ABD silahlarının verilmesiyle Türkiye'nin bir ilgisi yok. Biz bu yasanın ne karşısında ne de yanında olduk. Söz konusu görüşme de genel geçer bir istişareydi. Bizim Kürdistan aleyhine lobi yaptığımız iddiası tamamen yalandır" dedi.


Türk yetkili Türkiye'nin sadece bu yıl 230'dan fazla Peşmerge gücünü Mavi Bereliler eşliğinde eğittiğini belirterek Türkiye'nin Kürdistan'a karşı lobi yapmasının bu açıdan mantıksız olduğunu savundu. KBY'nin Washington temsilciliği ise iddialarla ilgili yeterli bilgileri olmadığını savunarak yorum yapmaktan kaçındı. Türkiye daha önce Peşmerge güçlerine mühimmat ve askeri teçhizat yardımında bulunmuştu. Kürdistan yetkilileri Türkiye'nin geçen yıl Kobani kuşatması sırasında Peşmerge'ye günlük gıda ve mühimmat sağladığını söylemişti. KBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver de, AA'ya verdiği bir mülakatında Türkiye'nin Kürt güçlerine askeri ekipman yardımında bulunduğunu belirtmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Kürdistan Yönetimi'ne karşı lobi yapmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN