Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El Nusra kuzey cephesinden çekiliyor

El Nusra Cephesi, 'nin kuzeyinde Türkiye sınırında IŞİD'e karşı savaştığı cepheleri boşaltacağını açıkladı. Örgüt yaptığı açıklamada Türkiye ile ABD'nin IŞİD'e karşı ortaklığını da eleştirdi.

Giriş Tarihi: 11.8.2015 11:08
El Nusra kuzey Suriye cephesinden çekiliyor
El Nusra Cephesi, 'nin kuzeyinde Türkiye sınırındaki Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı savaştığı cepheleri boşaltacağını açıkladı. Reuters haber ajansı, El Nusra'nın boşaltacağını açıkladığı alanın 'Türkiye'nin güvenli bölgeyi kurmak istediği yer' olduğunu yazdı.

El Kaide ile bağlantılı olan El Nusra, Halep'in kuzeyinde IŞİD'e karşı savaşıyordu. Örgütün bölgeyi diğer muhalif gruplara bıraktığı bildiriliyor.

El Nusra açıklamasında Türkiye ile ABD'nin IŞİD'e karşı ortaklığı da eleştirildi. Örgüt, ABD öncülüğündeki koalisyona katılmanın veya koalisyona yakın hareket etmenin 'dine aykırı' olduğunu belirtti.

El Nusra, bu ortaklığın Suriye Devlet Başkanı Beşar El Esad'la mücadeleden çok, Türkiye'nin ulusal güvenliğini hedeflediğini de kaydetti.

Ankara ve Washington arasında yapılan görüşmelerin ardından aralarında İncirlik üssünün de bulunduğu askeri tesislerin IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonunun kullanımına açılması üzerinde anlaşmaya varılmıştı.

Pazar günü ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı 6 F-16 savaş uçağı İncirlik üssüne iniş yapmıştı.

El Nusra açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"Son durum değerlendirildiğinde, bize kalan tek seçenek geri çekilmek ve IŞİD'in kuzey Halep'teki cepheleriyle savaşılan bölgeleri bu bölgede savaşanlara bırakmaktı."

Örgüt, IŞİD'le Hama ve Lübnan sınırına yakın Kalamun dağlarında mücadelenin sürdüğünü kaydetti.

Geçen ay El Nusra, ABD tarafından IŞİD'le savaşmak için eğitilen muhalifleri Suriye'nin kuzeyinde kaçırmış ve diğerlerini de bu programlara katılmamaları konusunda uyarmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Nusra kuzey Suriye cephesinden çekiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN