Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: 'Türkiye ile güvenli bölge anlaşması yapılmadı'

Dışişleri Bakanlığı Türkiye ile 'e karşı güvenli bölge konusunda anlaşılmış bir bölge olmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 12.8.2015 11:39
ABD: 'Türkiye ile güvenli bölge anlaşması yapılmadı'
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner'e, günlük basın toplantısında, bazı medya organlarında Türkiye ve ABD arasında "güvenli bölge" yönünde anlaşma sağlandığına dair haberler soruldu.
Sputniknews'in haberine göre iki ülke arsında anlaşılan noktanın 'e karşı verilen mücadelede Türkiye'nin tesislerinin kullanılması olduğunu belirten Toner, Suriye içinde oluşturulacak bölgeyi adlandırmak istemedi.
Sözcü Toner, "Bu bölgenin nasıl olacağı hakkında, IŞİD'i bölgenin dışına sürmeye zorlamak dışında, isim koymama ya da tanımlama yapmama noktasında çok dikkatliyiz. Güvenli bölge, IŞİD'siz bölge gibi tanımlama yapmayacağım" ifadesini kullandı.

'ANLAŞMA İMZALANMADI'

İki ülke arasında "güvenli bölge" diye bir anlaşmanın imzalanmadığının altını çizen Toner şunları kaydetti: "Türkiye, ABD'ye tesislerini kullanma hakkı vererek ABD'nin IŞİD'e karşı hava saldırılarını arttırması için genişletilmiş giriş olanağı sağladı. Bu ve diğer podyumlardan şu konuda çok açık olduk ki güvenli bölge diye bir bölge yok, konuştuğumuz şey bu değil. Konuştuğumuz mesele, sürdürülebilir bir çaba IŞİD'i bölgenin dışına sürmek."

'SADECE YPG, KÜRTLER DEĞİL, TÜRKMENLER VE ARAPLAR DA ORADA'
"Eğit-Donat programı sonrası IŞİD'e karşı mücadele etmek için Suriye'de bulunan birliğin bölgede buharlaşıp gitmeleri üzerine YPG'ye daha fazla destek verecek misiniz" şeklinde bir soruya Toner, "Türkiye ile anlaşmaya varmış oluşumuzun sebeplerinden biri de İncirlik Üssü'nü kullanmaktır. Sadece YPG, Kürtler değil, orada Türkmenler ve Araplar da var. Onlar da IŞİD'e karşı çok etkili oluyorlar. Elbetteki, bölgeyi IŞİD'den temizlemek için gösterdikleri çabayı destekleyeceğiz" diye konuştu.

'TÜRKİYE'NİN KENDİNİ KARŞI SAVUNMA HAKKI VAR'
Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı verdiği mücadeleye de değinen Toner, PKK'nın, ABD için de yabancı terörist ülkeler listesinde olduğunu hatırlatarak, "Türkiye'nin kendini onlara karşı savunma hakkı var. Bu, bölgede IŞİD'e karşı yürütülen mücadelenin dışında bir durumdur" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: 'Türkiye ile güvenli bölge anlaşması yapılmadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN