Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yeni bayrak arayışında

İngiliz 'Jack Birliği'nden ayrılan , yeni bir bayrak arıyor, hükümet komisyonu 40 teklif hazırladı.

Giriş Tarihi: 13.8.2015 10:04
Yeni Zelanda yeni bayrak arayışında
, sömürgeci İngilizlerle bağlantısı bulunmayan yeni bir bayrak arayışına girdi. Başbakan John Key, vatandaşlarına çağrıda bulunarak, yeni bayrak için teklif sunmalarını istedi. Bu çağrıya 10 bin 300 kişi cevap vererek hazırladıkları tasarımları gönderdiler.
Yeni bayrağın seçilmesi için oluşturulan hükümet konseyi, bu tasarımlardan en iyi 40'ını belirleyerek kamuoyuna bildirdi. Hazırlanan tasarımların yarısından fazlasında yıldızlar bulunuyor. 1902'den beri kullanılan bayrak üzerinde de yıldızlar var. Bu yıldızlar güneydeki takım yıldızlarını sembolize ediyor.

Tasarımların 11'inde eğrelti otunu hatırlatan çizimler yapılmış. Gümüş renkli eğrelti oltu Yeni Zelanda'nın en önemli ulusal sembolü. Başbakan Key de siyah zemin üzerindeki gümüş renkli eğrelti otunu beğendiğini bildirdi.
Birçok tasarımda ise Maori sanatında sıkça kullanılan spiral şeklindeki çizgi görülüyor. Bu da henüz açılmamış yuvarlanmış bir taze eğrelti otunu sembolize ediyor.

Hükümet komisyonu 40 tasarımdan 4'ünü belirleyerek, bunlarda kullanılan motiflerin başkaları tarafından tescil edilip edilmediğini kontrol edecek. Daha sonra Kasım ya da Aralık ayında yapılacak bir halk oylamasıyla Yeni Zelanda'nın yeni bayrağı seçilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Zelanda yeni bayrak arayışında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN