Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev alev topları şehri yuttu

'in liman şehri Tiencin'de, kimyasalların olduğu depolarda dev patlamalar oldu. Alevler 100 metre yükseğe çıktı, 2.9'luk depreme eşdeğer yer sarsıntısı yaşandı. En az 50 ölü var

Giriş Tarihi: 14.8.2015
Dev alev topları şehri yuttu
'in en önemli liman şehirlerinden Tiencin'de önceki gün meydana gelen dev patlamalarda en az 50 kişi hayatını kaybetti, en az 50'si ağır 521 kişi de yaralandı. 2.9'luk depreme eşdeğer bir yer sarsıntısına yol açan olayda, yaklaşım 30 saniye arayla 2 büyük patlama yaşandığı, bunları başka patlamaların izlediği belirtiliyor.
Çarşamba akşamı, yanıcı toksik maddelerin bulunduğu depolarında çıkan yangına bağlı olarak yaşanan patlamaların etkisi, kilometrelerce uzaktan "deprem gibi" hissedildi. Görgü tanıklarından Huan Shiting, "Alev topları 100 metre yukarıya kadar ulaşmıştı" dedi. Patlamanın etkisiyle olay mahallinden 3 kilometre uzağa kadar parçalar saçıldığı kaydedildi. Dünyanın en büyük 10'uncu liman bölgesi olan Tiencin'deki konteynırlarsa adeta birer kibrit kutusu gibi metrelerce uzağa savruldu.

24 TON DİNAMİTE EŞİT PATLAMA

1000 kadar itfaiye memuru yangına müdahale etti. Ancak itfaiyecilerden de 12'sinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor. 20 itfaiye erinin kayıp olduğu 60 kadarının da hastanelerde tedavi gördüğü öğrenildi. Alevler söndürüldü, soğutma çalışmaları ise aralıksız sürüyor.
Patlama sonrası evredeki hastanelerde tam bir can pazarı yaşanırken, doktorlar yaralılara yetişmekte güçlük çekti. Yaralanmalarının çoğuna cam kırıkları, taş ve demir parçalarının neden olduğu belirtildi. Alevler kimyasal madde depolarından birine sıçradı. Kimyasal maddelerin yanmasıyla ortaya çıkan zehirli gazların ise 500 metre çapında bir alanda insan sağlığını tehdit ettiği belirtildi.
2 büyük patlama yaşandığını aktaran devlet kanalı CCTV, ilk patlamanın 3 ton, 2'nci büyük patlamanın ise 21 ton dinamite eşdeğer bir etki yarattığı belirtildi. Patlama esnasında kent 2.9'luk bir deprem yaşanmışçasına sarsıldı.

KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ

Limanın çevresindeki konutların boşaltıldığı duyuruldu. Bazı oteller de evleri hasar gören vatandaşlara ücretsiz konaklama imkânı sağlıyor. Ticari araç sahipleri de yaralıları ücretsiz olarak hastanelere taşıdı. Halk, seyyar stantlarda kan bağışında bulunuyor.
Yangın söndürme çalışmalarına bin itfaiyecinin ve 143 yangın söndürme aracının katıldığı öğrenildi. Yüzlerce polis ve çok sayıda kimyasal madde uzmanı da olay yerinde görev yapıyor. DIŞ HABERLER

SÜPER HIZLI BİLGİSAYARI KAPATTILAR
Dünyanın en hızlı bilgisayarlarından Çin üretimi Tianhe-1'in bulunduğu binanın patlama bölgesine birkaç kilometre uzaklıkta olduğu ve binanın küçük çaplı hasar gördüğü belirtildi. Bilgisayarın zarar görmediği ancak önlem amacıyla sistemin geçici olarak kapatıldığı ifade edildi.
Başkent Pekin'in 150 kilometre kadar güneydoğusunda bulunan Tiencin'in liman bölgesinde aynı zamanda petrol rafinerilerinin, uçak parçası fabrikalarının ve kimyasal madde üretim merkezlerinin bulunduğu belirtildi. Yangın yüzünden üretim ve Ar-Ge çalışmalarının durduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev alev topları şehri yuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN