Yenİ Ukrayna'da siyahilere yer yok

Batı yanlısı Ukrayna, AB'nin insan hakları kriterlerinden hâlâ çok uzakta. Ülkedeki en büyük toplumsal tehlike, Nazi Almanyası'nı aratmayan ırkçı saldırılar

Giriş Tarihi: 15.8.2015
Yenİ Ukrayna'da siyahilere yer yok
Bir yıl önce başkent Kiev'deki Meydan Devrimi ile yüzünü Batı'ya dönen Ukrayna, diğer yandan Avrupa Birliği'nin üye olmak için gereken ileri demokrasi ve insan hakları kriterlerinde ilerleme kaydedemiyor. Ülkenin farklı yerlerinden gelen siyahilere saldırı haberleri, Nazi Almanyası'nı aratmıyor. Bu haberlere konu olan en ünlü kişi, babası Ruandalı, annesi Ukraynalı olan milli güreşçi Zhan Beleniuk. Sporcu, anavatanında önce siyahi, sonra Ukraynalı kabul edildiğini belirterek, "Şimdi AB'ye girmekten bahsediyorlar ama ben ülkenin çoğunun buna hazır olmadığını düşünüyorum" dedi. Beleniuk, insanların "Ne zaman ülkene (Ruanda) dönüyorsun?" sorusuyla karşılaştığını söylüyor. Ukrayna'nın batısındaki Uzhgorod kentinde bebeğiyle bindiği otobüsten "farklı göründüğü" için atılan Sierra Leone'li Asi de ırkçılık kurbanlarından. Geçtiğimiz günlerde kentteki bir su parkına giden Hindistan ve Nijeryalı misafir öğrenciler de mekandan zorla dışarı çıkarılmıştı. Kentin aynı zamanda eski belediye başkanı olan park sahibi Sergey Ratushnyak, "Sadece beyazları alıyoruz" dediği parkta, kamu sağlığını frengi ve tüberküloza karşı koruduğunu savunarak, geçen yıl kentte 14 yeni AIDS hastasının tespit edildiğini söyledi. Haziran ayında Harkov kentinde de Ürdünlü dört öğrenci siyah giysiler içindeki bıçaklı 40-50 ırkçının saldırısına uğrayarak ciddi şekilde yaralanmıştı. Ukrayna Güvenlik Birimi ise, sayıları giderek artan ırkçı çetelerin Rus gizli servisi tarafından kışkırtıldığı açıklamasını yapıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN NEO-NAZİ KAMPI
Ülkenin doğusundaki Mariupol kentinde en küçüğü 6 yaşında olan onlarca çocuk, aşırı sağcı milis güç Azov'un kurduğu Neo-Nazi kampında Rus yanlılarına karşı savaşmak için eğitiliyor. Gönüllülerin eğitmen olduğu kampta çocuklar bir hafta boyunca, silah kullanmak başta olmak üzere gerekli "savunma ve saldırı" taktiklerini öğreniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenİ Ukrayna'da siyahilere yer yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN