Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alevlerden sonra şimdi de zehirli gaz

Giriş Tarihi: 16.8.2015
Alevlerden sonra şimdi de zehirli gaz

Çin'in Tiancin kentindeki devasa patlamalarda ölü sayısı 85'e yükseldi. Patlamaların olduğu depolardaki sızıntı nedeniyle de zehirli gaz paniği yaşanıyor. Basındaki iddiaya göre, bölgede 700 ton zehirli madde var

Dünyanın 10'uncu büyük limanına ev sahipliği yapan Çin'in Tiancin kentinde çarşamba gecesi meydana gelen şiddetli patlamalardan sonra çıkan yangınlar devam ediyor. Facianın ardından üç gün geçmesine rağmen, itfaiye birlikleri yangınları tamamen kontrol altına almakta zorlanıyor. Ölü sayısının 85'e yükseldiği felakette, dün bir kişi daha enkazın altından sağ olarak çıkarıldı. En az 21 itfaiyecinin hayatını kaybettiği olayda çok sayıda itfaiyeci de hâlâ kayıp.

HALKA BİLGİ VERİLMİYOR

Patlamaların yaşandığı liman bölgesinde zehirli ve kimyasal maddelerin depolandığı konteynırların bulunması nedeniyle, zehirlenme tehlikesi de baş göstermeye başladı. Çin resmi haber ajansı Şinhua'na göre, liman çevresinde yaşayan binlerce kişi dünden itibaren daha güvenli bölgelere tahliye ediliyor. Limanın 3 kilometre yakınında yaşayan herkesin kentin diğer bölgelerine taşındığı belirtilirken yetkililerin, "Havaya salınan gaz, tehlike içermiyor" açıklaması da çelişkili bulundu. Tahliyelerin güvenlik güçlerinin denetimi altında ve zorunlu olarak gerçekleştirildiği kaydedildi.
Yetkililerin, limanda patlama sırasında hangi maddelerin depolandığına dair farklı açıklamalar yapması, 15 milyonluk kent halkını tedirginliğe sevk ediyor. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan insanlar, özellikle koordinasyon bozukluklarına dikkat çekiyor. Karanlıkta bölgeden kaçtıklarını anlatan bazı vatandaşlar, kendilerine yeterli bilgi iletilmemesinden şikâyetçi.
Çin basını, patlama bölgesinde en az 700 ton zehirli madde bulunduğunu yazarken, dünden itibaren kimyasal maddelere karşı eğitimli birlikler Tiancin'e sevk edildi. Bölgedeki hastaneler de olası acil durumlara karşı uyarıldı.

TESİSİN YAPIMI KUSURLU

Tiancin'den yaşanan felaket, tehlikeli kimyasal maddelerin nasıl depolanıp sevkedileceği konusunda da tartışma başlattı. İtfaiyecilerin bilinçsiz müdahalelerinin yangınları çoğalttığı üzerinde durulurken, limandaki tesisin kanunlarda belirtilen kriterlere ve kurallara yeterince uymadığı ve asgari güvenlik standartlarını karşılamadığı da kaydediliyor. Çin'de yayımlanan People's Daily gazetesinin haberine göre, depolama tesisi, inşa aşamasından itibaren bir dizi kusuru barındırıyor. Haberde, meskun mahallin hemen yakınına yapılan tesiste, acil durumda müdahale sağlayabilecek yeterli ekipmanın bulundurulmadığı da vurgulandı.
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, dün Vatikan'daki toplu ayinde on binlerce insana yaptığı konuşmada Tiancin felaketini de anarak, "Hayatlarını kaybeden ve felaketter etkilenen herkes için dua ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alevlerden sonra şimdi de zehirli gaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN