Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu onur onların

Havana'daki ABD Büyükelçiliği'nin bayrağını 4 Ocak 1961'de bizzat indiren 3 Amerikan denizci James Tracy, Mike East ve Larry Morris, tarihi törende bayrağı, yeniden göndere çekecek olan genç askerlere elleriyle teslim etti

Giriş Tarihi: 16.8.2015
Bu onur onların
Küba'nın başkenti Havana'daki ABD Büyükelçiliği'nin tam 54 yıl sonra yeniden açılmasının tüm dünyada yarattığı yankılar devam ederken, düzenlenen törende ilginç bir ayrıntı dikkatlerden kaçmadı. 4 Ocak 1961'de elçiliğin bahçesindeki bayrağı bizzat indiren 3 emekli denizci asker de Havana'daki törende hazır bulundu. James Tracy, Mike East ve Larry Morris, bayrağı, göndere çekecek olan askerlere elleriyle teslim etti. Tracy, East ve Morris, daha sonra bayrağın yeniden yerini almasını gurur dolu gözlerle izledi. Konuyla ilgili New York Times gazetesine konuşan James Tracy (78), "Son kez bayrağı indirmiş olmak sembolik bir hareketti" dedi, "Sanıyorum Kübalılar da bunu yapacağımızı anlamışlardı." Larry Morris (75) de, duygularını "Yaptığımız şey, çok fazla denizcinin yaptığı bir şey değildi, heyecan vericiydi" sözleriyle ifade etti. Mike East (76) ise, "Bayrağı indirirken, diplomatik ilişkilerin kısa sürede yeniden tamir edilemeyeceğini de biliyorduk" yorumunda bulundu.

"KÜBA CENNET GİBİYDİ"
1961 öncesindeki Küba hakkında da hatıralarını paylaşan askerler, ABD basınına yaptıkları değerlendirmelerde, "O zaman Küba cennet gibiydi" dedi. Larry Morris, "Havana beni müthiş şekilde etkilemişti. İnsanlar dost canlısıydı, kent de öyle" ifadelerini kullandı. Barack Obama yönetiminin Küba'yla diplomatik ilişkileri yeniden tesis etme kararının ardından, ABD'nin Havana Büyükelçiliği, önceki gün Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ve diğer yetkililerin katıldığı tarihi bir törenle yeniden açılmıştı.

TÖRENİN ÖZEL DAVETLİLERİY
James Tracy, Mike East ve Larry Morris isimli emekli askerler, Havana'daki törene Dışişleri Bakanı Kerry'nin özel davetlisi olarak katıldı. Emekli askerler bayrağı göndere çekmeleri için törenle aktif görevleri devam eden 3 ABD askerine teslim ettiler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu onur onların
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN