Mesud 'den "başkanlık krizi" hakkında açıklama!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud , Kürt bölgesindeki siyasi partilerin 20 Ağustos'tan önce toplanarak "başkanlık krizi"nden çıkış yolu bulmalarını istedi.

Giriş Tarihi: 16.8.2015 13:49 Güncelleme Tarihi: 16.8.2015 13:50
Mesud Barzani'den başkanlık krizi hakkında açıklama!
Yazılı açıklama yapan "Bu krizden çıkmak için bütün partilere çağrıda bulunuyorum. Hükümette yer alan, parlamentoda sandalyesi bulunan ve resmi olarak faaliyet izni olan tüm partiler, 20 Ağustos'tan önce bir araya gelip bu krizden nasıl çıkılacağına ilişkin karar versinler. Halkımızın faydasına olan kararlar uygulanacaktır" ifadelerini kullandı.

Barzani'nin görev süres 20 Ağustos'ta doluyor. IKBY Yüksek Seçim Kurulu bu tarihte yapılması gereken başkanlık seçimini ertelediği için Barzani'nin görev süresinin uzatılması gerekiyor.

Bunun için parlamentoda temsil edilen siyasi partilerin, bir araya gelip ortak bir karar alması bekleniyor. 'nin lideri olduğu Demokrat Partisi (KDP), Barzani'nin görev süresinin uzatılmasını ve ertelenen başkanlık seçiminin halk oyuyla yapılmasını istiyor.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi ve İslami Toplum Partisi (Komel) ise Barzani'nin görev süresinin uzatılmasına temkinli yaklaşıyor. Üç parti Barzani'nin görev süresinin uzatılması karşılığında yetkilerinin kısıtlanmasını ve bölgesel başkanlık seçiminin parlamentoda yapılmasını talep ediyor.

Mesud Barzani, 2005 yılında parlamento tarafından, 2009'da ise halk oyuyla IKBY Başkanı seçilmişti. Barzani'nin 2013 yılında görev süresi doldu. Ancak IKBY Parlamentosu, Barzani'nin görev süresini 20 Ağustos 2015'e kadar uzattı.

Parlamento şimdi ikinci kez Barzani'nin görev süresini uzatmaya hazırlanıyor. Ancak bu konudaki belirsizlik sürüyor. Partiler, Barzani'nin görev süresinin uzatılması konusunda henüz uzlaşmaya varamadı.

Kürt Bölgesel Parlamentosu 111 milletvekilinden oluşuyor. KDP 38, Goran 24, KYB 18, Yekgirtu 10, Komel ise 6 sandalye ile parlamentoda temsil ediliyor. Diğer sandalyelere ise küçük partiler ve kota uygulanan azınlık grupları sahip.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesud Barzani'den "başkanlık krizi" hakkında açıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN