Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'nın teklifine Ankara mesafeli

Giriş Tarihi: 16.8.2015
Rusya'nın teklifine Ankara mesafeli

Rusya'nın DAEŞ'e karşı önerdiği yeni koalisyon teklifi Ankara'yı tatmin etmedi. Türkiye, Esad rejimi ile işbirliğine gidilmesini kabul etmiyor

Rusya'nın DAEŞ'e karşı Esad rejimi, Bağdat ve Kürt güçlerinden oluşan yeni koalisyon kurma teklifine Ankara'nın sıcak bakmadığı öğrenildi. İlk kez Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açıkladığı plan DAEŞ ile etkin mücadele için Suriye ve Irak orduları, Kürt güçleri ve bölge ülkelerini içine alan "yeni bir uluslararası koalisyon" kurulmasını öngörüyor. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Lavrov aracılığıyla duyurduğu yeni koalisyon teklifine yönelik Ankara'da da şu değerlendirmelerde bulunuldu:
ESAD İLE MÜMKÜN DEĞİL: Teklif hala Ankara ile paylaşılmış değil ancak Suriye'deki krizin çözümüne yönelik bölgede diplomatik trafik hız kazandı. Son dönemde Şam-Tahran-Moskova ekseninde gerçekleşen görüşmeler dikkat çekiyor. Ancak, Ankara ülkenin sadece yüzde 14'ünü kontrolünde tutan eli kanlı Esad rejimi ile işbirliğine girilmesinin mümkün olmadığını, rejimin, ülkenin yaklaşık üçte birini kontrol eden DAEŞ ile de mücadele edemeyeceğini savunuyor.
RUSYA VE İRAN RAHATSIZLIĞI: Yeni koalisyon teklifinin ABD ve Türkiye arasında varılan İncirlik Anlaşması ile ilgili olduğu da yapılan değerlendirmeler arasında. Ankara ve Washigton'ın DAEŞ'e karşı operasyonları hızlandırma atağı Rusya ve İran'da rahatsızlık yaratmış olabilir.

CENEVRE BİLDİRİSİ: Ankara, Suriye'de hali hazırda Cenevre bildirisi temelindeki bir çözümü destekliyor dolayısıyla genel görüş, yeni bir arayışa gerek olmadığı yönünde. Rusya'nın teklifinin ise, Esad rejimini uluslararası muhatap haline getirmek için olduğu yorumu yapılıyor. ABD, Katar ve Suudi Arabistan da plana, sıcak bakmıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'nın teklifine Ankara mesafeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN