'de Kuzey'e karşı askeri hazırlık

Devlet Başkanı Park Geun Hye, 'nin tehditlerine karşı askeri hazırlıkları artıracaklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 17.8.2015 16:10
Güney Kore'de Kuzey'e karşı askeri hazırlık
Devlet Başkanı Park Geun Hye, Kore yarımadasında artan gerginlikten duyduğu endişeyi dile getirerek, 'nin tehditlerine karşı askeri hazırlıkların devam ettirilmesini istedi.

Güney Kore'deki Yonhap haber ajansı, Park'ın kabine toplantısında, adada gittikçe büyüyen gerginlik üzerine, "Kuzey Kore'nin tehditlerinin arttığı dönemde vatandaşlarımızın hayatlarını ve mal varlıklarını korumak için askeri olarak güçlü bir şekilde hazır olmalıyız" dediğini bildirdi.

G. KORE VE ABD'DEN KRİTİK ASKERİ TATBİKAT
Öte yandan, Güney Kore ve ABD'nin her yıl düzenledikleri ve 12 günde 50 bin Güney Kore, 30 bin ABD askerinin katıldığı, dünyanın bilgisayar destekli en büyük ortak askeri tatbikatı "Ulchi Özgürlük Koruyucusu", Kuzey Kore'nin tehditlerine rağmen başladı.

Seul yönetimi ve ABD, Güney Kore'de düzenlenen tatbikatın savunma amaçlı olduğunu belirtirken, Pyongyang bu büyüklükte bir tatbikatın savaş hazırlığı olduğunu iddia ediyor.

Güney Kore'deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı, 4 Ağustos'ta Kore devletleri arasındaki 4 kilometrelik sınır bölgesinin güneyinde Güney Koreli iki askerin ağır yaralanmasına neden olan patlamadan Kuzey Kore'nin sorumlu olduğunu açıklamıştı.

Seul, Kuzey'e bedel ödeteceğini belirterek, 11 yıl sonra ilk kez sınır bölgesinde Pyongyang karşıtı propaganda yayını yapmaya başlamıştı. Bunun üzerine Kuzey Kore, Seul'u propaganda yayınını sonlandırmaması halinde rastgele hava saldırıları yapmakla tehdit etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kore'de Kuzey'e karşı askeri hazırlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN