Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'yi işgal etmekle tehdit etti

Giriş Tarihi: 17.8.2015 16:52 Güncelleme Tarihi: 17.8.2015 17:43
Kuzey Kore ABD'yi işgal etmekle tehdit etti

ve 'nin her yıl düzenledikleri ortak askeri tatbikat bugün başladı. İki ülkenin düzenlediği ortak askeri tatbikatın derhal iptal edilmesini isteyen , ABD'yi "işgal" etmekle tehdit etti. Cevap Güney Kore'den geldi

Savunma Komitesi sözcüsü, ve 'nin "Ulchi Özgürlük Koruyucusu" isimli ortak askeri tatbikatı derhal durdurmasını istedi.

Kuzey Koreli sözcü, ortak askeri tatbikatın iptal edilmemesi halinde ABD'nin "işgal" edileceğini belirtti.

Ülkesinin eskiye göre daha güçlü bir savunma sistemine sahip olduğunu iddia eden Kuzey Kore sözcüsü, "Dünyanın haberder olmadığı savunma ve taarruz silahlarına sahibiz" dedi.

GÜNEY KORE'DEN SERT CEVAP

Kuzey Kore'nin bu tehdidi sonrası bir açıklama da Güney Kore'den geldi. Kore yarımadasında artan gerginlikten duyduğu endişeyi dile getiren Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye, Kuzey Kore'nin tehditlerine karşı askeri hazırlıkların devam ettirilmesini istedi.

Güney Kore'deki Yonhap haber ajansı, Park'ın kabine toplantısında, adada gittikçe büyüyen gerginlik üzerine, "Kuzey Kore'nin tehditlerinin arttığı dönemde vatandaşlarımızın hayatlarını ve mal varlıklarını korumak için askeri olarak güçlü bir şekilde hazır olmalıyız" dediğini belirtildi.

Güney Kore ve ABD'nin her yıl düzenledikleri ve 12 günde 50 bin Güney Kore, 30 bin ABD askerinin katıldığı, dünyanın bilgisayar destekli en büyük ortak askeri tatbikatı "Ulchi Özgürlük Koruyucusu" Kuzey Kore'nin

tehditlerine rağmen başladı.

KUZEY KORE'DEN ÇILGIN YASAKLAR-TIKLAYIN

KUZEY KORE'NİN İLGİNÇ YASAKLARI

KİM JONG HAREM KURMAYA KARAR VERDİ-TIKLAYIN

Kuzey Kore'den tıp dünyasını sarsacak iddia

Kuzey Kore, Instagram'ı da engelledi

Kuzey Kore liderinden skandal infaz!


"TATBİKAT DEĞİL, SAVAŞ HAZIRLIĞI" İDDİASI

Seul yönetimi ve ABD, Güney Kore'de düzenlenen tatbikatın savunma amaçlı olduğunu belirtirken, Pyongyang bu büyüklükte bir tatbikatın savaş hazırlığı olduğunu iddia ediyor.

Güney Kore'deki BM Komutanlığı, 4 Ağustos'ta Kore devletleri arasındaki 4 kilometrelik sınır bölgesinin güneyinde Güney Koreli iki askerin ağır yaralanmasına neden olan patlamadan Kuzey Kore'nin sorumlu olduğunu açıklamıştı.

"RASTGELE HAVA SALDIRISI" TEHDİDİ

Seul, Kuzey'e bedel ödeteceğini belirterek, 11 yıl sonra ilk kez sınır bölgesinde Pyongyang karşıtı propaganda yayını yapmaya başlamıştı. Bunun üzerine Kuzey Kore, Seul'u propaganda yayınını sonlandırmaması halinde rastgele hava saldırıları yapmakla tehdit etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Kore ABD'yi işgal etmekle tehdit etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN