' Başbakanı'na o parayı Suudi Arabistan gönderdi'

'da Başbakan Necip Rezak'ın şahsi hesabına 2013'teki genel seçimlerden önce yatırılan 700 milyon dolarla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre, bu para Suudi Arabistan tarafından bağışlandı

Giriş Tarihi: 17.8.2015 14:21
'Malezya Başbakanı'na o parayı Suudi Arabistan gönderdi'
İktidar partisi üyesi ve ülkedeki üçüncü büyük eyalet olan Kuantan'ın Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) lideri Van Adnan Van Mamat, tartışma yaratan 700 milyon doların Suudi Arabistan yönetimi tarafından 'nın İslamiyeti ve sünniliği desteklediği için bağışlandığını savundu.
"Suudi Arabistan, sadece Malezya'ya değil, Filipinler'deki ve Tayland'ın güneyindeki Müslüman toplumlara da bağışta bulundu" diyen Mamat, Malezya'ya benzer bir bağışın artan IŞİD etkisiyle mücadele için 2013 yılında da yapıldığını belirtti. Mamat, Rezak'ın geçen hafta UMNO'nun bölgesel liderleriyle yaptığı toplantıda, bağış konusunda açıklamada bulunduğunu, paranın şahsi hesaba yatırılma nedeninin bağışın Başbakan'ın şahsına yapılması olduğunu söyledi.

The Wall Street Journal, 3 Temmuz'da yaklaşık 11 milyar dolar borcu bulunan devlete ait "1MalaysiaDevelopment Bhd (1MDB)" adlı yatırım şirketiyle ilgili soruşturmada yer alan belgelerin, şirkete bağlı ajanslar, bankalar ve kuruluşlar arasında transfer edilen 700 milyon doların, son olarak Başbakan Rezak'a ait beş ayrı kişisel hesaba aktarıldığını gösterdiğini ileri sürmüştü. Malezya'daki Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, Başbakan Necip Rezak'ın şahsi hesabındaki 700 milyon doların kaynağının kamu fonları değil şahsi bağışlar olduğunu açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Malezya Başbakanı'na o parayı Suudi Arabistan gönderdi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN