Füze düşme riski sürüyor

Giriş Tarihi: 18.8.2015
Füze düşme riski sürüyor

NATO yetkilisi: Almanya ve ABD'nin Türkiye'deki Patriot füze bataryalarını çekmelerini saygıyla karşılıyoruz. Ama Suriye'den Türkiye'ye füze düşme riski devam ediyor

Almanya ve ABD'nin Türkiye'deki Patriot hava savunma füzelerini geri çekmesine dair NATO'dan değerlendirme geldi. Anadolu Ajansı'na konuşan bir NATO yetkilisi, "Alman ve Amerikan hükümetlerinin kararlarına bütünüyle saygı duyuyoruz. Almanya bu kararının arkasındaki ana faktörün Suriye'den füze tehdidinin azalması olduğunu açıkladı. ABD ise Patriot bataryalarının kritik modernizasyon güncellemeleri için tekrar konuşlandırılacağını vurguladı. Almanya ve ABD'nin yerleştirdiği Patriotlar Türk halkının Suriye'den balistik füze tehdidinden korunmalarına önemli bir katkı yaptı. NATO, Türkiye ile güçlü dayanışma içinde olmaya ve İttifak'ın Güneydoğu sınırını korumaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu. Suriye rejiminin geçen yıllarda yüzlerce balistik füze fırlattığı ve bunların büyük çoğunluğunun ülke içine düştüğünü hatırlatan NATO yetkilisi, "Fakat bazı füzeler Türkiye dahil komşu ülkelere düştü. Her ne kadar mevcut durumda Suriye füzelerinin Türkiye için oluşturduğu tehdit düşük olarak değerlendirilse de muhalif güçlere yönelik fırlatılacak füzelerin Türkiye'ye düşme riski devam ediyor" dedi.


İSPANYA FÜZELERİ VAR
Adının açıklanmasını istemeyen NATO yetkilisi, "Patriot misyonu yıllık olarak yenileniyor ve mevcut görevlendirme yıl sonuna kadar geçerlilik taşıyor. Müttefiklerin (Patriot füze bataryalarının yerleştirilmesiyle ilgili) değerlendirme yaparak kararlarını zamanlıca almalarını bekliyoruz. Misyonun geleceğiyle ilgili karar ayrıntılı değerlendirmeye ve Türkiye'nin uzatma talebine bağlı olacaktır" ifadesini kullandı. NATO misyonu kapsamında Almanya ve ABD'ye ilaveten İspanya'nın da Türkiye'de Patriot füze bataryaları bulunuyor. Almanya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz cumartesi günü, Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan Alman Patriot Hava Savunma Birliğinin görev süresinin yılbaşında tamamlanacağı belirtilmişti. ABD de önceki gün NATO misyonu çerçevesinde Gaziantep'te konuşlu Patriot sistemini ekim ayında geri çekme kararı alındığını duyurmuştu.

'ARTIK SAVUNMADA DEĞİLİZ'
Almanya'nın ardından ABD'nin de Suriye'den gelecek saldırılara karşı konuşlandırılan Patriot füzelerini çekme kararının perde arkasına SABAH ulaştı. Patriotların çekilmesi kararı ABD ile yapılan ortak görüşmelerde ele alındı. Kararın ABD ile varılan İncirlik mutabakatının ardından verilmesine vurgu yapılırken, ABD'li ve Türk yetkililerin olası bir güvenlik açığı oluşmaması açısından bu kararı mutabakatının ardından aldığı öğrenildi. Kaynaklar, Patriotların çekilmesi kararına ilişkin nedenlerden birinin Türkiye'nin, Suriye'ye yönelik güvenlik konseptinde değişikliğe gitmesi olduğunu kaydetti. Türkiye'nin artık savunmada olmadığını belirten kaynaklar, "Patriotlar savunma amaçlıydı. Artık önleyici savunma yapıyoruz. Herhangi bir tehlike doğarsa doğrudan vururuz" değerlendirmesi yaptı. Kaynaklar, İncirlik mutabakatının ardından Ankara'nın artık Patriotların yenilenmesine ihtiyaç duyulmadığı değerlendirmesi yaptığını kaydetti ve şöyle devam etti: "İncirlik'in koalisyon uçaklarına açılması bu noktada önemli. Gerektiği durumlarda hava savunma görevi daha çok İncirlik üzerinden yapılacak. DAEŞ'in Türkiye'yi füze ile vurma kapasitesi yok. Esad da denerse uzun menzilli füzelere karşı daha farklı savunma yolları da var."

ABD'NİN TAAHHÜTLERİ DEĞİŞMEDİ

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Jeff Davis de füzelerin çekilmesinin ABD'nin Türkiye'nin savunulmasına yönelik taahhütlerinde değişim anlamına gelmediğini söyledi. Davis, "Tehdit hesapları çok herhangi bir şekilde değişirse, Aegis gemileri çok yakında konuşlanmış durumda" dedi

ALMANYA: DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ
Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Patriotların çekilmesinin Almanya, ABD ve Türkiye'nin ortak kararı olduğunu belirtti. Sözcü, "Türkiye ile ikili ve NATO çerçevesindeki ilişkilerimize daha önce olduğu gibi aynı dayanışmayla devam edeceğiz" dedi. Schaefer, "Türkiye'deki çözüm sürecinin akamete uğramasının Patriotların çekilmesiyle ilgisi var mı?" sorusuna "Hiç ilgisi yok" cevabını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Füze düşme riski sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN