Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın 1 milyar dolarlık emeklilik planı

2017'de görev süresi dolacak olan ABD Başkanı Barack emeklilik dönemi için kolları sıvadı. Obama 1 milyar dolar bütçeyle kendi adına kütüphane ve küresel bir vakıf kuracak.

Giriş Tarihi: 18.8.2015 14:09
Obama'nın 1 milyar dolarlık emeklilik planı
Ocak 2017'de ikinci dönemini tamamlayacak olan ABD Başkanı Barack , Hollywood ve teknoloji üssü Silikon Vadisi'nin önde gelen isimlerinden oluşan yakın çevresi ile çoktan 'emeklilik' dönemini planlamaya başladı. New York Times (NYT) gazetesinin Obama'nın yakın çevresi ve danışmanları ile görüşerek hazırladığı haberine göre, Başkan ve ekibi son teknoloji ürünü bir kütüphane ve küresel bir vakıf kurmayı içeren plan için 1 milyar dolar bağış toplamayı hedefliyor.

FİKİR BABASI SPİELBERG

Obama'nın emeklilik planı, ikinci dönemine başladığı 2012'ye kadar dayanıyor. Başkan'ı büyük bir heyecana sürükleyen 'teknoloji' fikrinin arkasındaki isim ise Oscar ödüllü ünlü yönetmen Steven Spielberg. Gazeteye göre, Obama'nın tekrar seçilmesinden bir hafta sonra, aktör Daniel Day-Lewis ile birlikte eski başkan Abraham Lincoln'ün hayatını anlatan 'Lincoln' filminin gösterimi için Beyaz Saray'a giden Spielberg, Obama'ya hikaye anlatırken teknolojiyi nasıl kullandığını anlattı. Bu fikir etrafında Obama ve Spielberg'ün toplantıları devam ederken, ikili son olarak stüdyo yöneticisi Jeffrey Katzenberg'ün de katılımı ile haziran ayında California'daki Beverly Hills Hotel'de bir araya geldi. Obama'nın danışmanlarına göre Spielberg, Başkan'a görevini tamamladıktan sonra nasıl bir 'anlatım şekli' benimsemesi konusunda danışmanlık yapıyor. Obama'nın Beyaz Saray'da gece geç saatlere kadar ağırlayıp görev süresinin sona ermesinin ardından ne yapması gerektiği konusunda beyin fırtınası yaptığı ekibin içinde iş bağlantılarına yönelik sosyal paylaşım sitesi LinkedIn'in kurucusu Reid Hoffman, Hollywood yıldızı Eva Longoria, Silikon Vadisi girişim yatırımcısı John Doerr, yazar Toni Morrison, fon yöneticisi Marc Lasry gibi isimler yer alıyor. Üst düzey bir danışmanı 'Obama'nın bu seanslara bayıldığını' söylerken, Hoffman geçen şubat ayında yaşanan ilginç bir anektodu anlatıyor.

Saat gece yarısına yaklaştığında Başkan'a "Bizi kovmaktan çekinmeyin" diyen Hoffman, "Zamanı geldiğinde sizi kovarım" yanıtını aldığını ve Obama'nın eşi Michelle ile birlikte konuklarını saat 02.00'a kadar tuttuğunu söylüyor.

TÜM DÜNYADAN GÖRÜLECEK

Danışmanlarına göre, Obama'nın 1 milyar dolar bütçenin 800 milyon dolarını harcamayı planladığı kütüphanesi ABD'de bir başkanın adına yapılan ilk dijital kütüphane olacak. Bu ay kütüphane için bir mimar bulma çalışmaları başlatılırken, bina Obama'nın başkan olmadan önce ikamet ettiği Chicago'ya inşa edilecek. Obama'nın kütüphane içinde ve mezun olduğu New York'taki Columbia Üniversitesi'nde de birer çalışma ofisi bulunacak.
Beyin fırtınası toplantılarında öne çıkan konulardan biri, teknoloji sayesinde tüm dünyanın Obama'nın başkanlık dönemini anlatan kütüphaneye ulaşabilmesini sağlamak. Örneğin, Kenya'daki bir vatandaş sanal gerçeklik gözlükleri takarak Obama'nın 2008'deki zafer konuşmasını sanki oradaymış gibi izleyebilecek.

MİRASINI KORUYACAK

Obama'nın küresel vakfının ise ceza hukuku reformu, siyahi hakları, küresel ısınma, sağlık reformu, ekonomik eşitlik gibi Başkan'ın önem verdiği konuların yanı sıra dış politikaya odaklanması bekleniyor. Obama'nın vakfı aracılığıyla İran ve Küba ile varılan uzlaşmayı rayında tutmaya çalışacağı aktarılıyor. Obama'nın şu ana dek 5.4 milyon dolar bağış topladığı ancak finansman konusunda asıl çalışmaların başlatılması için görevinin bitmesini beklendiği belirtiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'nın 1 milyar dolarlık emeklilik planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN