Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Casus yunus yakalandı

Filistin ve İsrail basınına göre Hamas'a bağlı komandolar, Gazze Şeridi açıklarında kamera ve ok taşıyan bir yunus yakaladı. Yunusun, Mossad adına casusluk yaptığı ileri sürüldü

Giriş Tarihi: 21.8.2015
Casus yunus yakalandı
Gazze Şeridi'nin yönetimini elinde bulunduran Hamas hükümeti ile İsrail yönetimi arasında yeni bir kriz yaşanıyor. Filistin gazetesi El Kuds ve İsrail Ordu Radyosu'nun haberlerine göre Hamas'a bağlı deniz birlikleri, Gazze Şeridi açıklarında birkaç gün önce sıradışı bir yunus yakaladı. Yunusun üzerinde kayıt yapabilen kamera ile uzaktan kontrol edilebilen ve birilerini öldürebilecek şekilde tasarlanmış bir ok bulundu. Yapılan incelemelerin ardından yunusun, Tel Aviv hükümeti adına casusluk yaptığı fikri ağırlık kazanmaya başladı. Hamas yetkililerine göre yunusun hedefinde Akdeniz'de tatbikatlar yapan komandolar vardı. Bir diğer İsrail gazetesi Ynet News'e bilgi veren kaynaklara göre ise, yunus komandoların eğitimlerini görüntüleyip İsrail gizli servisi Mossad'a aktarıyordu.

İLK İDDİA DEĞİL
Hamas makamlarından haberler hakkında henüz herhangi bir resmi açıklama gelmedi. İsrailli yetkililer de konu hakkında sessizliğini koruyor. Ancak bazı haber kaynaklarında İsrail ordusunun yunusları özel görevler için eğittiklerinin bilindiği aktarıldı. İsrail'in ordusunun yanı sıra ABD ve Rus donanmalarının da özel eğitimden geçirdikleri yunusları ve diğer balıkları bilgi toplama veya başka ülkelerin ordularına ait denizaltılar hakkında casusluk yapmaları için kullandıkları biliniyor. İsrail gizli servisi Mossad bir hayvanı ajan olarak kullanmakla ilk kez suçlanmıyor. 2010'da Mısırlı yetkililer, İsrail'in Şarm el Şeyh'teki turizme zarar vermek için köpek balıklarını görevlendirdiğini iddia etmişti. 2012'de ise Sudan, İsrail'in üzerlerine kameralar yerleştirdiği kuşlarla kendi topraklarında casusluk yaptığını ileri sürmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Casus yunus yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN