Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halepçe'nin kayıp kızı annesini buldu

Giriş Tarihi: 21.8.2015
Halepçe'nin kayıp kızı annesini buldu
Irak'ta 1988'de Saddam Hüseyin'in Baas rejiminin kimyasal silahlarla bombaladığı Halepçe'nin yaraları halen sarılamadı. 5 bin kişinin yaşamını yitirdiği kimyasal bombardımanda kaybolan çocuklardan biri olan Meryem Barutçiyan, 27 yıl sonra ailesine kavuştu.

Saldırı sırasında henüz 8 aylık olan Meryem'i, İranlı bir aile evlat edinmişti. 18 yaşında gerçeği öğrenen genç kadın, yıllar sonra Halepçe'ye dönüp gerçek ailesinin peşine düştü. Hastane kayıtları üzerinden DNA sonuçlarının incelenmesiyle Meryem'in kimliğine ulaşıldı. Saldırıdan bu yana kayıp çocuklarını arayan 67 aileyi heyecanlandıran haber, Halepçe'de bir törenle açıklandı. Meryem'in gerçek adının Hevnaze Ehmed Kadir olduğu, öz annesinin ise Meryem Gelas olduğu bildirildi. 27 yıl aradan sonra kızına kavuşan anne Gelas'ın daha önce de uzun aramalar sonucu bir oğlunu Hollanda'da bulduğu öğrenildi. Acılı annenin Halepçe'de kaybolan diğer oğlu ise hala kayıp.

Halepçe Katliamının üzerinden 27 yıl geçmiş olmasına rağmen kaybolan 106 çocuktan sadece 7'si gerçek ailelerine kavuşabildi. Büyük bir çoğunluğunun akıbetinin halen belirsiz olması nedeniyle bazı çocukların Halepçe Şehitliğinde temsili mezarları bulunuyor.


Enise AŞKIN/DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halepçe'nin kayıp kızı annesini buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN