Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD Doğu Avrupa'ya savaş uçakları gönderiyor

krizinin Batı ile Rusya arasında neden olduğu gerginlik tırmanıyor. ABD, ilk kez IŞİD'e karşı kullandığı en gelişmiş savaş uçaklarını Doğu Avrupa'ya yerleştiriyor

Giriş Tarihi: 25.8.2015 14:06
ABD Doğu Avrupa'ya savaş uçakları gönderiyor
ABD Savunma Bakanlığı'nın Hava Kuvvetleri sorumlusu Deborah Lee James, üyesi Doğu Avrupa ülkelerine daha fazla destek verilmesi hedefi çerçevesinde F-22 savaş uçaklarının Avrupa'ya kaydırılacağını söyledi.
Deutsche Welle'nin haberine göre Deborah Lee James, "ABD ve Avrupalı müttefikleri açısından Rusya'nın 'daki askeri faaliyetleri kaygı yaratmaya devam ediyor" dedi.

HANGİ ÜLKEYE KAÇ F-22 GÖNDERİLECEK?

ABD'li pilotların Avrupa'da deneyimlerini artıracağını kaydeden yetkili, toplam kaç F-22'nin gönderileceği, bunun hangi ülkeye ve ne zaman yapılacağı konusuna ise açıklık getirmedi.
Rusya'nın uluslararası hukuka aykırı olarak geçen yıl Kırım'ı ilhak etmesi, Baltık ülkeleri ve Polonya'nın kaygılarını artırdı. Batı, Moskova'yı Ukrayna'daki ayrılıkçılara askeri destek vermekle suçluyor. Rusya iddiaları reddediyor.

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ SAVAŞ UÇAĞI
F-22, dünyanın en gelişmiş ve en pahalı savaş uçağı olarak kabul ediliyor. "Yırtıcı kuş" (Raptor) olarak da anılan F-22'ler düşük radar izi ile yüksek görünmezlik sağlayan özelliklere sahip. F-22'ler ilk kez Irak ve Suriye'de terör örgütü IŞİD'e karşı kullanıldı. F-22'ler 2005'te hizmete girdi. ABD Hava Kuvvetleri'nde toplam 180 adet F-22 görev yapıyor.

NATO UKRAYNA'YA DOLAYLI YOLLARDAN DESTEK VERİYOR
Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev'e bağlı askeri birlikler arasında çatışmalar yeniden alevlenmiş, NATO geçen hafta yaptığı bir açıklamayla ayrılıkçıları sert ve açık bir dille uyarmıştı.
NATO sözcüsü, "Rusya tarafından desteklenen ayrılıkçıların Ukrayna topraklarını her işgal etme girişimi, uluslararası toplum açısından kabul edilemez" ifadelerini kullanmıştı. NATO üyesi olmayan Ukrayna, ittifak tarafından dolaylı olarak Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı destekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Doğu Avrupa'ya savaş uçakları gönderiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN