"İngiltere'ye ölüm" yazıları hâlâ duvarlarda

İngiltere, Tahran'daki büyükelçiliğini yeniden açtı. Ancak 2011'de saldırıya uğrayan elçiliğin duvarlarında "İngiltere'ye ölüm" yazılarının durması ülke basınını kızdırdı

Giriş Tarihi: 25.8.2015
İngiltere'ye ölüm yazıları hâlâ duvarlarda
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'un beraberindeki iş adamlarıyla İran temasları devam etti. Pazar günü Tahran'da ülkesinin büyükelçiliğini 4 yıl aradan sonra tekrar açan Hammond, dün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. 2003'ten bu yana Tahran'ı ziyaret eden ilk İngiliz Dışişleri Bakanı olan Hammond'un gezisi ülkesinde de büyük yankı buldu. Ancak İngiliz basını haberlerinde Hammond'un yaptığı kritik görüşmelerden çok duvar yazılarına yer verdi. Çıkan haberlerde İngiltere'nin Tahran'daki Büyükelçiliği'nin içindeki duvarlarda hala ülkelerini kötüleyen yazıların bulunmasının "kabul edilemez" olduğu belirtildi. Elçiliğin duvarlarında asılı olan Kraliçe İkinci Elizabeth'in portrelerinin üzerinde Farsça "İngiltere'ye ölüm" yazıları görüldü. İngiliz basını "Dışişleri Bakanı gibi önemli isimlerin gitmesine rağmen, İranlı yetkililer İngiltere'yi aşağılayan yazıları silmemiş. Ayrıca elçilikteki aynalar bile hâlâ kırık" yorumunda bulundu. Haberlerde İranlı yetkililerin, duvarların çok hassas olduğu gerekçesiyle yazıları sildiremediklerini söyledikleri aktarıldı. İran'da duvarlara ve portrelere zarar vermeden yazıları silecek ustaların olmadığının belirtildiği kaydedildi. Söz konusu duvar yazıları 2011'de yazılmıştı. O dönem İngiltere'nin İran'a uyguladığı yaptırımları protesto eden muhafazakarlar büyükelçilik binasına saldırmıştı. İngiltere de tepki olarak büyükelçiliği kapatma kararı almıştı.

BATI'NIN ZİYARET YARIŞI

Batı ile İran arasında 14 Temmuz'da varılan nükleer anlaşmanın ardından İngiltere, Tahran Büyükelçiliği'ni yeniden açma kararı aldı. Anlaşmayla birlikte ayrıca Tahran'a Batı'dan giden ziyaretçilerin sayısı hızla arttı. Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel 19 Temmuz'da Tahran'a giden ilk Avrupalı yetkili olurken Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius 29 Temmuz'da, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni 4 Ağustos'ta İran'ı ziyaret etti. Eylül ayında da Avusturya, İspanya, Polonya ve İsveç dışişleri bakanlarının Tahran'da resmi temaslarda bulunması bekleniyor. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, özellikle enerji, ulaştırma ve madencilik sektörlerinde ön sıraları kapmaya çalışıyor.

'YAPTIRIMLAR BAHARDA KALKABİLİR'
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu. İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasıyla yatırımların başlayacağını vurgulayan Hammond, "Gelecek yıl ilkbaharın başlarında yaptırımların kaldırılmasının başlanmasını konuşuyor olabiliriz" dedi. Hammond, İran ile Suriye konusunda aralarında farklılıkların olduğunu belirterek "Anlaşma sağlayamadığımız şey Beşar Esad'ın geleceği. Ancak önemli olan bizim konuşmamız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İngiltere'ye ölüm" yazıları hâlâ duvarlarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN