Kore kardeşler anlaştı

Giriş Tarihi: 25.8.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 25.8.2015 16:36
Kore kardeşler anlaştı

Güney Kore ile arasındaki müzakerelerden anlaşma çıktı. Güney Kore haber ajansı Yonhap'a göre anlaşmaya gereği Kuzey Kore, yaralanan Güney askerleri nedeniyle 'pişmanlık' ifade edecek. Güney Kore de büyük hoparlörlerden propaganda yapmayı bırakacak.

Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki müzakerelerden anlaşma çıktı. Güney Kore haber ajansı Yonhap, anlaşma hakkında bilgi verdi. Kuzey Kore, serdiği mayınlar nedeniyle yaralanan Güney'in askerleri için 'pişmanlık' ifade edecek. Güney Kore de büyük hoparlörlerden propaganda yapmayı bırakacak.
Anlaşma öncesi, Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, ülkesinin sınırda yaptığı karşıtı propaganda yayınını durdurması için Pyongyang yönetiminin özür dilemesini istemişti.

Park, Kuzey Kore'nin propagandanın durdurulması isteğinin sadece iki Güney Kore askerinin yaralandığı mayın patlamasındaki sorumluluğu nedeniyle Pyongyang'ın özür dilemesi halinde mümkün olduğunu belirtimişti.

KUZEY KORE LİDERİNDEN AKIL ALMAZ YASAKLAR-TIKLAYIN

Güney Kore'deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı, 4 Ağustos'ta Kore devletleri arasındaki 4 kilometrelik sınır bölgesinde Güney Koreli iki askerin ağır yaralanmasına neden olan patlamadan Kuzey Kore'yi sorumlu tutmuştu. Bunun üzerine Güney Kore, 11 yıl sonra sınır bölgesinde Pyongyang karşıtı propaganda yayını yapmaya başlamış, Kuzey Kore de Güney'i propaganda yayınını sonlandırmaması halinde hava saldırıları yapmakla tehdit etmişti.

Güney ve Kuzey Kore arasında perşembe günü karşılıklı top ateşi açılmış ve sınır bölgesinde yaşayan halk tahliye edilmişti. İki ülkeden üst düzey yetkililer, yarımadada artın gerilimi yatıştırmak amacıyla cumartesi günü sınır bölgesindeki Panmunjom köyünde görüşmelere başlamıştı.

Kim jong-un izin verdi! Kuzey Kore'de bir ilk!

KİM'DEN YENİ YASAKLAR-TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kore kardeşler anlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN