Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve Hollande sığınmacılarla ilgili konuştu

Ürdün, Lübnan ve Türkiye’de sığınmacıların kaldığı kamplarda iyi bir yaşam sürdürmelerinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Giriş Tarihi: 25.8.2015 11:09 Güncelleme Tarihi: 25.8.2015 17:45
Merkel ve Hollande sığınmacılarla ilgili konuştu
Avrupa'ya devam eden sığınmacı akını, Almanya Başbakanı ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ı harekete geçirdi. Berlin'de düzenlenen zirvede ortak çözüm yolları arandı.

Merkel, Hollande ile Başbakanlıkta bir araya gelmeden önce burada konuğuyla açıklama yaptı.

Başbakan Merkel, Avrupa Birliği (AB) içinde sığınmacı sorunlarına daha iyi çözümler bulmak için ortak bir mülteci politikasının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'DE İYİ BİR YAŞAM SÜRDÜRÜLMELERİ GEREKİYOR
Merkel, sığınmacılar konusunda AB içinde adil yük dağılımı gerçekleşmesi gerektiğini de yineledi.

İnsanların ülkelerinden kaçmalarına ilişkin sebeplerle de mücadele edilmesi gerektiğini belirten Merkel, Suriye'nin çevresinde, Ürdün, Lübnan ve Türkiye'de sığınmacıların kaldığı kamplarda iyi bir yaşam sürdürmelerinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

"AİLELER İÇİN BÜYÜK BİR İMTİHAN"

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da, burada Merkel ile mülteci konusunu görüşeceklerine işaret ederek, "Rakamlar, ardında bulunan trajediyi anlatmıyor. Bu, aileler için büyük bir yük ve imtihan" dedi.

Ülkelerin de sığınmacıları alma sorumluluğu bulunduğunu belirten Hollande, mültecileri kabul etme konusunun Almanya ve Fransa için ne anlama geldiğini bildiğini kaydetti.

"Bu sorumluluk sadece bir ülkeye verilemez" diyen Hollande, tüm Avrupa ülkelerinin bunu üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

DANİMARKA'DAN KÜSTAH TEKLİF

Danimarka Halk Partisi Yabancılar Sözcüsü Martin Henriksen TV2 kanalına yaptığı açıklamada Türkiye'nin mülteciler için Avrupa'ya geçiş yolu haline geldiğini öne sürerek, mülteci akınının durdurulması için hükümetin Dışişleri Bakanı aracılığı ile Türkiye'ye baskı uygulamasını istedi. "Türkiye mülteci akınını önlesin" diyen Martin Henriksen Bodrum'u örnek göstererek: "Çok sayıda mülteci, Bordum üzerinden Yunanistan'a, oradan da Avrupa'ya akın etmektedir. Türkiye mülteciler için bir transit ülke olarak kullanılmakta. Hükümet Türk hükümeti ile temasa geçerek, mülteci akınının önlenmesini istemelidir. Dışişleri bakanı acil olarak Türk hükümeti ile bir görüşme yapabilir" dedi. İktidardaki Liberal Parti Hükümeti ise, Türkiye ile ilişkilerin AB üzerinden yapılması gerektiğini savunarak, mültecilerin Türkiye'de kalmaları için Türkiye'ye ekonomik yardımda bulunulması gerektiğini bildirdİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel ve Hollande sığınmacılarla ilgili konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN