Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te 11 köyü 'ten geri aldı

Giriş Tarihi: 26.8.2015 16:56
Peşmerge Kerkük'te 11 köyü DAEŞ'ten geri aldı

, 'ün Dakuk ve Salahaddin'in Tuzhurmatu ilçelerinde terör örgütü 'e karşı başlattığı geniş çaplı operasyon kapsamında 11 köyün kontrolünü ele geçirdi.

Irak'ta birliklerinin, 'ün Dakuk ve Salahaddin'in Tuzhurmatu ilçelerinde terör örgütü 'e karşı başlattığı geniş çaplı operasyon kapsamında 11 köyün denetimini sağladığı bildirildi.

Operasyona ilişkin kısa bir açıklama yapan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkan Yardımcısı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul, "Bu operasyon sonucunda, terör örgütü DAEŞ'in Kerkük üzerindeki tehlikesi tamamen ortadan kaldırıldı" dedi.

İstihbarat Servisi Müdürü Lahor Şeyh Cengi de onlarca militanın öldürüldüğü operasyon sonucunda 11 köyün tamamen kurtarıldığını bildirdi.

Talabani: İlerlemeye devem edeceğiz

Operasyon bölgesinde hazır bulunan Talabani, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Aldığımız istihbarat bilgilerine göre, teröristler bu bölgeden Peşmerge mevzilerine saldırmaya hazırlanıyordu. Bunun üzerine Peşmerge güçleri ve özel anti terör birimleri ortak operasyon başlattı. Operasyonda büyük bir ilerleme sağlandı. Kerkük'ün üzerindeki terörist tehdidi ortadan kaldırmak için ilerlemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Peşmerge Komutanı Şeyh Cafer Mustafa da operasyonun hedefinde olan bölgelerin Kerkük kenti için çok stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Burada mevzilenen çok sayıda terörist vardı. Amaçları Kerkük merkezine doğru saldırıya geçmekti. Biz onlardan önce davranarak operasyonu başlattık" ifadelerini kullandı.

Peşmerge Bakanı Mustafa Seyit Kadir ise, "Peşmerge birlikleri saldırıya geçmeden önce, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı savaş uçakları ve helikopterler teröristlerin mevzilerini bombaladı. Bunun akabinde, Kerkük için stratejik önemi haiz olan 11 köy kontrol altına alındı. Herşey planladığımız şekilde hedefine ulaştı" değerlendirmesinde bulundu.

Çatışmalarda 4 Peşmerge hayatını kaybederken, 13 Peşmerge ise yaralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmerge Kerkük'te 11 köyü DAEŞ'ten geri aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN