Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yırtıcı Kuş'lar Avrupa'da

Rusya'nın askeri hareketlerinden rahatsızlık duyan Doğu Avrupa ülkelerine ABD'den hava desteği geldi. Pentagon, envanterindeki en gelişmiş savaş uçaklarını Doğu Avrupa'ya konuşlandıracak

Giriş Tarihi: 26.8.2015
Yırtıcı Kuş'lar Avrupa'da
Ukrayna krizi nedeniyle Soğuk Savaş yıllarına geri dönen Batı ile Rusya'nın arasını şimdi de F-22'ler açtı. ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde F-22 savaş uçaklarının Doğu Avrupa'daki NATO üyesi ülkelere konuşlandırılacağı kaydedildi. ABD Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri Sorumlusu Deborah James yaptığı açıklamada, "ABD ile Avrupalı müttefikleri açısından Rusya'nın Ukrayna'daki askeri faaliyetleri kaygı yaratmaya devam ediyor. NATO üyesi ülkelere daha fazla destek olabilmek için yeni kararlar aldık" dedi. Bu kapsamda F-22'lerin Doğu Avrupa ülkelerine yerleştirileceğini doğrulayan James, ABD'li pilotların ayrıca Avrupa'daki müttefik hava kuvvetlerine tecrübelerini de aktaracaklarını belirtti.

DAEŞ'E KARŞI KULLANILIYOR

James, F-22 jetlerin hangi ülkelere ne zaman sevk edileceği konusunda ise bir detay vermedi. Açıklamada ayrıca kaç adet F-22'nin konuşlandırılacağına dair de herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Avrupa basınına göre ABD'nin aldığı bu kararda, Rusya'nın son dönemlerde Doğu Avrupa'daki ülkeleri havadan sık sık taciz etmesinin de etkisi büyük oldu. Rus basınına konuşan Duma Savunma Komitesi üyesi Franz Klintseviç, "Gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Eğer tansiyon yükselirse ona göre bir karşılık vereceğiz" dedi. Lockheed Martin şirketi tarafından geliştirilen F-22'leri ABD Hava Kuvvetleri, ilk kez terör örgütü DAEŞ'e karşı Irak ve Suriye'de yürütülen operasyonlarda kullanıldı. Geliştirilmiş en pahalı savaş uçağı olan ve "Yırtıcı Kuş" olarak da anılan F-22'lerden ABD ordusunda 180 adet olduğu biliniyor. 3 bin 200 km menzilli F-22'lerin en önemli özelliklerinden birisi de radara yakalanmamaları. F-22'lerin tanesinin 139 milyon dolar olduğu biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yırtıcı Kuş'lar Avrupa'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN