Dışişleri bakanları Antalya'da buluşacak

-- Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın üçüncüsü yarın Antalya'da düzenlenecek.

Giriş Tarihi: 27.8.2015 14:22
Dışişleri bakanları Antalya'da buluşacak
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ilki, 26 Mayıs 2014 tarihinde Bakü'de, ikincisi ise 29 Ocak 2015 tarihinde Aşkabat'ta yapılan -- Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın bölgesel işbirliği konularında üçlü formatta görüş alışverişinde bulunulmasına imkan tanıdığı, karşılıklı yarar temelinde işbirliği anlayışının geliştirilmesine, bölgesel refah, istikrar ve güvenliğin pekiştirilmesine katkı sağladığı belirtildi.

Antalya toplantısında, üç ülkeyi ilgilendiren konularda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi imkanları üzerinde görüş alışverişinde bulunulması, Bakü ve Aşkabat'ta yapılan toplantılarda alınan kararların gözden geçirilmesi planlandığı ifade edilen açıklamada, toplantı vesilesiyle üç ülke dışişleri bakanları arasında ikili görüşmelerin gerçekleştirilmesinin de öngörüldüğü kaydedildi.

Toplantının önemine ilişkin soruları yanıtlayan Azerbaycan'ın Ankara si Faig Bağırov, Azerbaycan-Türkiye-İran, Azerbaycan-Türkiye-Gürcistan ve Azerbaycan-Türkiye-Türkmenistan üçlü görüşmelerinin gelecek dönemde yapılacak işlerin planlanması ve işbirliği alanlarının hayata geçirilmesi için önemli rol oynadığını ifade etti.

Bu toplantıların her birinde Türkiye ve Azerbaycan'ın lokomotif görevi gördüğüne dikkati çeken Bağırov, "Üçlü toplantılar bölge ülkeleriyle ve diğer alanlarda işbirliğini hayata geçirmek açısından önem taşıyor" dedi.

Aşkabat'ta yapılan son toplantıda ulaştırma konusunda atılacak çok önemli adımların planlandığını anlatan Bağırov, şöyle devam etti:

"Hazar Denizi'nin doğusunda Türkmenbaşı Limanı ile Azerbaycan'da yeni inşa edilen Elet Limanı tamamlanınca Ro-Ro gemilerinin taşımacılığı mümkün hale gelecek. Bu hattın hayata geçirilmesiyle ister Türkiye ister Azerbaycan toprağından transit olarak, Hazar Denizi vasıtasıyla özellikle Türkmenistan ve Kazakistan olmak üzere Orta Asya cumhuriyetlerine yüklerin taşınması öngörülüyor.

Azerbaycan ile Türkiye ve Gürcistan arasında önemli nitelikteki Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin hayata geçirilmesinin ardından da tren vasıtasıyla yüklerin taşınması ve büyük bir coğrafyaya ulaşması mümkün olacak."

"İlişkiler daha da gelişecek"

Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan arasında uzun geçmişe dayanan ilişkiler olduğunu dile getiren Azeri Büyükelçi, üçlü toplantılar ve imza altına alınan projelerle ilişkilerin daha da gelişeceğine işaret etti.

Faig Bağırov, "Yarınki toplantı özellikle enerji alanında üç ülkenin işbirliği yapması üzerine müzakereler gerçekleşmesine imkan tanıyacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri bakanları Antalya'da buluşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN