'de hükümet yanlıları Anefis'ten çekilebilir

Giriş Tarihi: 27.8.2015 10:51
Mali'de hükümet yanlıları Anefis'ten çekilebilir

Hükümet yanlısı milisler, geçen hafta kontrolünü ele geçirdikleri Anefis bölgesinden geri çekilme fikrine olumlu bakıyor.

GATIA'dan yapılan yazılı açıklamada, hükümet ile silahlı gruplar arasında imzalanan barış anlaşmasına bağlı kaldıkları ve Anefis'ten çekilebilecekleri ifade edildi. Açıklamada, Silahlı Güçleri () ile ülkede görev yapan BM İstikrar Misyonu'nun () halkın güvenliğini sağlamak için bir an önce söz konusu bölgeye konuşlanması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca grubun, ülkenin kuzeyinde çatışmaların şiddetine maruz kalan halkın iyiliği için uluslararası toplum ve barış anlaşmasına imza atan taraflarla işbirliği yapmaya hazır olduğu kaydedildi.

Azavad Hareketleri Koordinasyonu (CMA) sözcülerinden Sidi Brahim Uld Sidati, hafta başında barış anlaşması izleme komitesinden çıktıklarını, GATIA'nın Anefis bölgesinden çekilmediği sürece de komiteye tekrar katılmayacaklarını ifade etmişti.

Mali hükümetinin silahlı gruplarla 15 Mayıs'ta yaptığı barış anlaşmasına 20 Haziran'da imza atan CMA ile hükümet yanlısı milisler arasında iki hafta önce ülkenin kuzeyindeki Kidal kentine yakın bir bölgede çıkan çatışmada 10 kişi ölmüştü.

Hükümet yanlısı milisler, 3 gün süren çatışmaların ardından ülkenin kuzeyindeki Kidal'de CMA'nın elindeki Anefis beldesinin kontrolünü ele geçirmişti.

Bunun üzerine istikrar misyonu, durumu kontrol etmek amacıyla Kidal kenti ve çevresini ikinci bir emre kadar güvenlik bölgesi ilan etmişti. Kararın, çatışma alanının kent sakinlerini etkileyecek şekilde genişlemesini önlemek amacıyla alındığı bildirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mali'de hükümet yanlıları Anefis'ten çekilebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN