Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenler'in eğitimi başladı

Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan DAEŞ'ten arındırılmış bölgenin güvenliğini sağlaması için Türkmenler'i eğitmeye başladığı öne sürüldü. Türkmenler polis görevi üstlenecek

Giriş Tarihi: 27.8.2015
Türkmenler'in eğitimi başladı
İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi, Türkiye'nin, Suriye'de kurulacak DAEŞ'ten arındırılmış bölgenin güvenliğini sağlamak için Türkmen savaşçıları eğitmeye başladığını yazdı. Gazetenin haberine göre, eğitim gören Türkmenler hem güvenli bölgenin sınırlarında nöbet tutacak, hem de bölgede bir polis gücü gibi görev yapacak. Suruç'ta 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısının ardından, Ankara'nın DAEŞ'e karşı daha etkin bir tutum izlediğini aktaran gazete, Türkiye'nin Suriye'de kendisine en yakın grup olarak Türkmenleri gördüğünü yazdı. Haberde Türkmen grupların polis gücüne katılmaya gönüllü olacaklara yönelik bir çağrı yayımladığı da belirtildi. Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Gaziantep Temsilciliği Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmenoğlu'nun "Türkiye'yle işbirliği içinde güvenli bölgeyi koruyacak polislerin eğitimi için 1500-2000 kişinin hazır olduğu listelerimiz var. Güvenli bölge kurulduğunda Türkmenlerin rolü şu olacak: Türkmenlerin bazı grupları savaş cephesinde olacak, bazı grupları da Türk ordusu ve Özgür Suriye Ordusu'yla (ÖSO) işbirliği içinde güvenli bölgeyi koruyacak bir polis gücü olarak görev yapacak" ifadeleri de haberde yer aldı.

KÜRT DEVLETİNE İZİN YOK

Yaklaşık 90 kilometre uzunluğunda ve 40 kilometre derinliğinde olması planlanan DAEŞ'ten arındırılmış bölge hakkında konuşan Türkmen Milli Hareket Partisi Gaziantep Temsilciliği Başkanı Ahmet Mahli de, Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devletinin kurulmasına karşı olduklarını ve güvenli bölgenin bu amacı engelleyeceğini söyledi.

'EL NUSRA HABERLERİ UYDURMA'
McClatchy adlı haber sitesinin Nusra Cephesi'nin ABD'nin eğittiği muhaliflere geçen ay yaptığı saldırıları Türkiye'nin organize ettiğini iddia eden pazartesi günkü haberine hem Amerikan hem de Türk kaynaklardan yalanlama geldi. SABAH'a konuşan bir Türk istihbarat yetkilisi iddiaların tamamen uydurma olduğunu ve bunun Türkiye'ye karşı düzenlenmiş bir psikolojik harp olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby de, önceki günkü basın toplantısında söz konusu iddiaların doğru olduğuna dair ellerinde hiçbir gösterge olmadığını ve Türkiye ile yakından çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

DIŞİŞLERİ: HABER ALÇAKÇA İFTİRA
Dışişleri Bakanlığı, Amerikan haber sitesi McClatchy'nin haberine sert tepki verdi. Açıklamada, haberin "hayal mahsulü" ve "alçakça bir iftira" olduğu belirtildi ve şu ifadelere yer verildi: "Türkiye'nin terör örgütü ilan ettiği gruplarla ilişkisi olduğunu iddia etmek maksatlı ve alçakça bir iftiradır." Haberde "Türkiye'nin ABD'yi Esad'sız bir geçişe ikna etmek için "eğit-donat" programının işe yaramayacağı göstermek adına El Nusra'ya istihbarat" verdiği ileri sürülmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenler'in eğitimi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN