Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de taraflar biraraya gelecek

'daki siyasi taraflar arasındaki uzlaşı görüşmelerinin son turunun 3-4 Eylül'de İsviçre'nin kentinde yapılacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 30.8.2015 16:41
Cenevre'de taraflar biraraya gelecek
Birleşmiş Milletler Destek Misyonu (UNSMIL) tarafından yapılan açıklamada, Fas'ın Suheyrat kentinde "olumlu ve yapıcı bir atmosferde" gerçekleştirilen görüşmelerin ardından uzlaşı görüşmelerinin son turunun 'de yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada, katılımcılarının yedi aydır devam eden görüşmelerin artık tamamlanması ve Libya Siyasi Anlaşması'nı başarıya ulaştırmak için son bir hamlenin yapılması konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon ise, bütün taraflara farklılıklarını bir kenara bırakmaları ve ülkenin çıkarlarının ön planda tutarak bu yönde çalışmaları çağrısında bulundu.

merkezli (MGK), Fas'ta yapılan görüşmelere katılmamış, BM Libya Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, MGK'nın görüşmelere katılmamasına ilişkin 2 kişinin istifasının ardından MGK'nın müzakerelere katılan temsilci heyetinde yeniden düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu ve müzakerelerden ayrılmayarak bir sonraki görüşmelere iştirak edeceği ifade edilmişti.

Libya Siyasi Anlaşması, ülkedeki çatışmalara ve krize çözüm bulmak amacıyla bir ulusal mutabakat hükümeti kurulmasını, Trablus ve yönetimlerinin konsensüsüne dayalı işleyecek bir siyasi çözüm süreci öngörüyor.

Anlaşma, bir yıl sürmesi öngörülen geçiş sürecinde, Tobruk'taki 'ni asıl yasama organı olarak kabul ederken, Trablus'taki parlamento üyelerinin ağırlıklı olarak temsil edileceği bir "Yüksek Devlet Konseyi" kurulmasını da içeriyor.

Libya'da 17 Şubat 2011'de gerçekleştirilen devrimin ardından ülkede siyasi istikrarsızlık ve rakip grupların arasında çatışmalar baş göstermiş, geçen yıl emekli General Hafter'in başlattığı darbe girişimi, Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti.

ÜLKEDE ÇİFT BAŞLI YÖNETİM

Ülkede son bir yıldır, biri Tobruk'ta (Temsilciler Meclisi) diğeri Trablus'ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki meclis ve birbirine rakip iki yönetim bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cenevre'de taraflar biraraya gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN