Katrina'nın hava raporu müzelik

Giriş Tarihi: 31.8.2015
Katrina'nın hava raporu müzelik

2005'te ABD Louisiana'yı vuran ve 2 bine yakın insanın ölümüne neden olan Katrina Kasırgası'nın gelişini haber veren ilk hava durumu raporu Smithsonian Amerikan Tarih Müzesi'nde sergilenecek

ABD'nin Louisiana eyaletini 10 yıl önce vuran Katrina Kasırgası, 2 bine yakın kişinin ölümüne ve 130 bin kişinin evlerini terk etmesine neden olmuştu. 29 Ağustos 2005'te meydana gelen kasırga sele sebebiyet vermiş ve can kaybı yanında büyük bir maddi hasar da meydana gelmişti. ABD basınında önceki gün yer alan kasırganın kenti vurmasından bir gün önce, yani 28 Ağustos 2005'te yayımlanan bir hava durumu raporu facianın boyutların gözler önüne serdi. Ulusal Hava Durumu Ajansı'nın New Orleans'a dair yazdığı 28 Ağustos 2005 tarihli raporu, haber sitesi Slate tarafından, "ABD bu zamana kadar yayımlanan en ölümcül rapor" başlığıyla verildi.

KIYAMET SENARYOSU GİBİ

Raporda Katrina Kasırgası'nın, 1969 yılında 150 kişinin ölümüne sebep olan Camille Kasırgası kadar büyük olduğu belirtiliyor. Kasırganın ardından birçok bölgenin haftalarca ikamet etmek için uygun olmayacağı ve evlerin çatılarının ve duvarlarının büyük hasar göreceği raporda yer alıyor. Endüstriyel binaların büyük bir bölümünün işlev dışı olacağı, ahşap binaların büyük bir bölümünün harap olacağı ve evlerin pencerelerinin tamamen kırılacağı uyarısında da bulunuluyor. Hava Durumu Ajansı ayrıca, haftalar süren elektrik kesintilerinin yaşanacağı, telefon direklerinin devrileceği ve bölge sakinlerini sıkıntıya sokacak su kesintilerinin olacağı uyarısında bulunuyor. Hava durumu raporunun çizdiği felaket senaryosu bunlarla da bitmiyor. Birçok ağacın yerinden söküleceği ve sadece çok dayanıklı ağaçların kasırgaya direnebileceği belirtiliyor. Hava Durumu Ajansı'nın New Orleans sorumlusu olan Robert Ricks'in ise âdeta bir kıyameti haber veren raporun kamuoyuna nasıl haber verileceği konusunda oldukça zor anlar yaşadığı ifade ediliyor.

DERİN İZLER BIRAKTI
Katrina Kasırgası yalnızca can ve mal kaybına değil felakete tanık olan ve yakınlarını kaybedenlerin ağır pisikolojik tramvalar yaşamalarına neden oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katrina'nın hava raporu müzelik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN