Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sisi tehlikeli bir mesaj veriyor

Dünyanın, El Cezire muhabirlerine ceza veren Mısır yargısına tepkisi sert oldu. Gazetecilerden Fehmi'nin avukatı Emel Clooney'nin savunması, durumu özetledi: Karar, yargının siyasal baskı aracı olabileceği mesajını veriyor

Giriş Tarihi: 31.8.2015
Sisi tehlikeli bir mesaj veriyor
Mısır yargısının, El Cezire muhabirlerine verdiği 3'er yıllık hapis cezasına yönelik uluslararası tepki çığ gibi büyüyor. Muhammed Fehmi, Peter Greste ve Bahir Muhammed isimli gazetecilere verilen cezaya sert tepki gösteren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon temel hak ve özgürlüklerin korunması çağrısında bulundu. ABD, karardan dolayı "derin bir üzüntü ve endişe duyduklarını" belirtti. Uluslararası sivil toplum kuruluşları cezaları kınadı ve kararın Mısır anayasasına aykırı olduğunu belirtti. Fehmi'nin avukatı olarak mahkeme salonunda bulunan insan hakları avukatı Emel Clooney de hazırladığı savunmada "Karar, gazetecilerin sadece işlerini yapmak, doğruyu söylemek ve haber aktarmak gibi nedenlerle tutuklanabileceği mesajını veriyor" ifadelerini kullandı. İngiliz aktör George Clooney'nin karısı Emel Clooney "Karar, Mısır'da yargıyı siyasal baskı aracı haline getiren hakimler bulunduğuna yönelik tehlikeli bir mesaj içeriyor" dedi.

ELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Gazetecilere verilen cezalara en sert tepkiyi gösteren isimlerden biri olan İngiltere'nin Mısır Başkonsolosu John Casson, Mısır Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı. Casson'un, "insan hakları ve ifade özgürlüğü" konusundaki eleştirileri bakanlık tarafından içişlerine müdahale olarak yorumlandı. Mısırlı yetkililer, "kamu güvenliğini tehdit edecek yanıltıcı yayın yapmak ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı lehine haber yapmak" suçuyla 3 gazeteci 29 Aralık 2013'te tutuklamışlardı. Geçen yıl 7 ila 10 yıl arasında hapis cezaları alan gazeteciler temyize başvurmuş, sonuç olarak cezaları 3'er yıla inmişti. Gazetecilerden Greste, 1 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin kişisel affıyla serbest bırakılıp, vatandaşı olduğu Avustralya'ya iade edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sisi tehlikeli bir mesaj veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN