Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediyeyi WhatsApp'la yöneten başkana dava

Brezilya'da belediye başkanı olduğu yoksul kasabaya ayak basmayıp, 275 km. uzaktan WhatsApp mesajlarıyla yöneten ve zimmetine para geçiren 25 yaşındaki Lidiane Leite için tutuklama emri çıkarıldı

Giriş Tarihi: 1.9.2015
Belediyeyi WhatsApp'la yöneten başkana dava
Brezilya'da bir kasabanın belediye başkanı eğitim sisteminden zimmetine para geçirmek ve belediyeyi uzaktan WhatsApp mesajlarıyla yönetmekle suçlandı. Savcılar 25 yaşındaki Belediye Başkanı Lidiane Leite'nin Maranhao eyaletinin başkentinde lüks içinde yaşadığını iddia etti. Bom Jardin kasabasının Belediye Başkanı olan Leite'nin kasabayla tek ilişkisinin, kabinesine günlük yolladığı WhatsApp mesajları olduğu kaydedildi. Leite ve başdanışmanlığı görevini yürüten erkek arkadaşı hakkında tutuklama emri çıkartıldı. Avukatları ise Leite'nin herhangi bir usulsüzlük iddiasından haberi olmadığını savundu. Leite, erkek arkadaşı Beto Rocha'nın 2012'de yolsuzluk iddiaları üzerine seçime girişinin yasaklanmasının ardından seçime katıldı. Daha sonra Leite, Rocha'yı başdanışmanı olarak atayıp kasabaya 275 kilometre uzaklıktaki eyalet başkentinde yaşamaya başladı. Avukatı Carlos Barros "Göreve seçildiğinde çok genç ve deneyimsizdi. Kendine güveni azdı ve pek çok görevi Rocha'ya devretti" dedi. Brezilya medyası çiftin bu yılbaşında ilişkilerine son verdiğini ve Rocha'nın kısa süre sonra istifa ettiğini belirtti.

KASABADA MAAŞLAR ÖDENMİYOR

Leite'nin eğitim fonlarını kötüye kullandığı iddiasıyla açılan federal soruşturmanın ardından kaçtığı kaydedildi. Soruşturma sonucu fonlardan dört milyon doların kaybolduğu tespit edildi. Kasabanın zaten sorunlu olan eğitim sistemi çöktü ve öğretmenlere maaş ödenemiyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki Maranhao Brezilya'nın en yoksul eyaletlerinden biri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediyeyi WhatsApp'la yöneten başkana dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN