lar, 'ten temizlenen bölgelere dönüyor

'ın Diyala kentinde 8 binden fazla aile, 'ten temizlenen bölgelere döndü

Giriş Tarihi: 1.9.2015 18:00
Sığınmacılar, DAEŞ'ten temizlenen bölgelere dönüyor
'ta 8 binin üzerinde ailenin terör örgütü 'ten tamamen temizlendiği açıklanan Diyala ilindeki bölgelere döndüğü belirtildi.

'ndan yapılan açıklamaya göre, Diyala ilinin DAEŞ'ten temizlenmesinin ardından 8 bin 743 aile kentteki çeşitli bölgelere geri döndü.

Açıklamada, Irak'ta yerlerinden göç etmiş ailelerin geri dönmesinin önündeki engellerin emniyet güçleriyle koordinasyon içinde kaldırılacağı ifade edildi.

Ayrıca, hükümet ile Hanekin'deki aşiretlerin, göç eden ailelerin geri dönmesi ve durumlarının iyileştirilmesinin de dahil olduğu bir dizi konuda anlaşma sağladığı belirtildi.

Öte yandan Diyala Valisi Müsenna Tamimi, yaptığı açıklamada, aşırılığın kurtarılmış bölgelere tekrar dönmemesi için kapsamlı tedbirler aldıklarını söyledi.

Tamimi, Diyala'da idari yönden "Masum, suçlunun günahıyla yargılanamaz" şiarını dikkate aldıklarını belirterek, özgürleştirilmiş bölgelerde, aşırıların suçlarının ötesine geçecek, bölgeler arasındaki bağları güçlendirecek ve tüm sorunlara çözüm getirecek bir ulusal uzlaşı projesini hayata geçirmek istediklerini dile getirdi.

Irak ordusu, DAEŞ'in kontrolündeki bölgelere operasyon başlatmış, bu sene başında da Diyala'daki bütün bölgelerde denetimi sağlamıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sığınmacılar, DAEŞ'ten temizlenen bölgelere dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN