AİHM, İtalya'yı mahkum etti

AİHM, Arap Baharı olaylarının ardından İtalya'ya giden Tunuslu sığınmacıları toplu halde sınır dışı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2011 yılında “Arap Baharı” olarak adlandırılan olayların ardından ülkesini terk eden Tunuslu sığınmacıları toplu halde sınır dışı eden İtalya’yı mahkûm etti

Giriş Tarihi: 2.9.2015 13:41
AİHM, İtalya'yı mahkum etti
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2011 yılında "Arap Baharı" olarak adlandırılan olayların ardından ülkesini terk eden Tunuslu sığınmacıları toplu halde sınır dışı eden İtalya'yı mahkûm etti.

Tunuslu 3 sığınmacının 2012'de yaptığı başvuruyu inceleyen AİHM, İtalya'nın sığınmacıları toplu halde sınır dışı ederek insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti. AİHM, ayrıca, sığınmacıların gözaltı koşullarının kötü olması, sığınmacılara haklarında yöneltilen suçlamalarla ilgili gerekli ve yeterli bilgi verilmemesi ile sığınmacılara etkili başvuru hakkı tanınmamasının yine insan hakları ihlali olduğunu bildirdi. Strasbourg mahkemesi,

İtalya'nın 3 Tunuslu sığınmacıya 10 biner Euro ile toplam mahkeme masrafı olarak yaklaşık 9 bin Euro ödemesini kararlaştırdı.
AİHM'nin bu kararı, Akdeniz'deki mülteci krizi ile ilgili de emsal teşkil edecek olması bakımından önem taşıyor. 2011'de Arap Baharı'nın ardından Tunus ve Libya'dan 50 binden fazla kişi İtalya'nın Akdeniz'deki Lampedusa Adası'na göç etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AİHM, İtalya'yı mahkum etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN