Türkiye'nin en iyi haber sitesi

almak yerine para yardımı yapalım

'nin ine göre halkı Avrupa'da sığınma arayan lere kapılarını açmak yerine göçmen krizinin yaşandığı ülkelere para yardımı yapılmasına sıcak bakıyor

Giriş Tarihi: 2.9.2015 10:57
Göçmen almak yerine para yardımı yapalım
halkı, Avrupa'da sığınma arayan lere kapılarını açmak yerine göçmen krizinin yaşandığı ülkelere para yardımı yapılması gerektiğini düşünüyor.

tarafından binden fazla kişiyle yapılan e katılanların yüzde 60,9'u İsviçre'nin insani krizlerin çözümünde öncü bir rol almasını istedi. Ancak İsviçre'nin kapılarını mülteci ve göçmenlere açması söz konusu olunca katılımcıların yüzde 83,1'i bu kişilerin ülkeye kabulü yerine İsviçre'nin "krizden etkilenen ülkelere cömertçe maddi yardım yapması" gerektiğini belirtti.

Katılımcıların üçte ikisi mültecilerin ülkenin refahına zarar vereceğini düşündüğünü söyledi. Ankete katılanların yaklaşık yarısı ise sınırların geçici olarak kapatılması görüşünü savundu.

Balkan ülkelerine maddi yardım

İsviçre hükümeti ise göçmen krizinden etkilenen Balkan ülkelerine yardım yapacağını, bunun maddi destek şeklinde olabileceğini bildirdi.

İtalya, Almanya, Avusturya ve Fransa'ya sınırı olan İsviçre'nin Avrupa'daki göçmen krizine bakışını AA muhabirine değerlendiren İsviçre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü George Farago, Balkan ülkelerindeki göçmenlerin durumunu ve gelişmeleri Üsküp, Belgrad ve Saraybosna'daki büyükelçiliklerinden takip ettiklerini söyledi.

Farago, sahadaki çeşitli ulusal ve uluslararası aktörlerle de istişarelerde bulunduklarını kaydetti.

İsviçre'nin göçmenler konusundaki işbirliği çerçevesinde bölgede krizden etkilenen ülkelere yardımda bulunacağını belirten Farago, "Bu yardımlar uluslararası kuruluşlara ve yetkililere maddi destek şeklinde olabilir ancak şu an için miktar belirlenmedi" dedi.

İsviçre'nin NZZ am Sonntag gazetesine göre, Balkan ülkelerine yapılması planlanan yardım 100 bin İsviçre frangı (103 bin dolar) dolayında olacak.

İsviçre'ye bu yıl 11 bin sığınma başvurusu

Federal Göçmen Ofisi'nin verilerine göre, 2015'in ilk yarısında İsviçre'ye 11 bin 873 sığınma başvurusu yapıldı. En çok sığınma başvurusu yapanlar arasında Eritreliler bulunuyor. Eritrelileri, Somali, Sri Lanka ve Suriye'den gelen sığınmacılar izliyor.

Yaklaşık 8 milyon nüfusa sahip İsviçre'ye bu yıl 30 bin civarında sığınma başvurusu yapılacağı öngörülüyor.

Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine göre, Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan göçmen sayısı bu yıl 350 bini geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göçmen almak yerine para yardımı yapalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN