Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yarım saatte bir çocuğa kurşun!

Bir sivil toplum örgütünün araştırmasına göre ABD'de 2013'te her gün 48 çocuk silahlar yüzünden yaralandı ya da öldü. 2015'te ise durum daha da vahim

Giriş Tarihi: 2.9.2015
Her yarım saatte bir çocuğa kurşun!
ABD'DE SİLAHLANMANIN GELDİĞİ NOKTA KORKUNÇ

Hemen hemen her gün toplu katliam yaşanan ve kişisel silahlanmanın en kolay olduğu ülkelerin başında gelen ABD'de faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu, bu durumun çocukları nasıl etkilediğine dair çarpıcı bir rapor yayımladı. Brady Silah Şiddetini Önleme Merkezi'nin açıkladığı rapora göre 2013'te her gün 48 çocuk ateşli silahlar yüzünden yaralandı ya da hayatını kaybetti.

İNTİHARLARDA ARTIŞ
Kurumun başkanı Dan Gross "Milyonlarca ABD'li, ailelerini daha güvende tutacağı gerekçesiyle evlerinde silah bulunduruyor. Fakat her gün onlarca aile bu yanlış hesabın ne kadar tehlikeli olduğunu acı bir şekilde öğreniyor" ifadelerini kullandığı bir açıklama yayımladı. Raporda, ateşli silahlar kullanarak intihar eden gençlerin sayısının üç yıl üst üste artış gösterdiği bilgisi de yer aldı. Devlet kurumlarının açıkladığı bilgilerin ışığında yayımlanan raporun 2013'e ait olduğunu belirten uzmanlar, 2015 verilerinin daha da kötü sonuçlar içerdiğini tahmin ediyor. Aynı raporda Alaska, Alabama, Louisiana ve Mississippi gibi silahlanma oranlarının yüksek olduğu eyaletlerde, silahlı ölüm oranlarının da diğerlerine göre daha yüksek olduğu bilgisi yer aldı. 2013'te çocuk ve genç ölümü nedenlerine bakıldığında, ateşli silahlar, araba kazalarının hemen ardından ikinci sırada geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yarım saatte bir çocuğa kurşun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN