Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'dan mülteci önerisi: Almayalım da besleyelim

AB ülkelerine komşu olan İsviçre, hiç mülteci almayıp buna karşılık para ve yiyecek yardımı yapmayı önerdi.

Giriş Tarihi: 3.9.2015 14:06
Avrupa'dan mülteci önerisi: Almayalım da besleyelim
sviçre halkı, Avrupa'da sığınma arayan göçmenlere kapılarını açmak yerine göçmen krizinin yaşandığı ülkelere para yardımı yapılması gerektiğini düşünüyor.

"ALMAYALIM DA MADDİ YARDIM YAPALIM"

Habertürk'te yer alan habere göre, Bern Üniversitesi tarafından binden fazla kişiyle yapılan ankete katılanların yüzde 60.9'u İsviçre'nin insani krizlerin çözümünde öncü bir rol almasını istedi. Ancak İsviçre'nin kapılarını mülteci ve göçmenlere açması söz konusu olunca katılımcıların yüzde 83.1'i bu kişilerin ülkeye kabulü yerine İsviçre'nin "krizden etkilenen ülkelere cömertçe maddi yardım yapması" gerektiğini belirtti.

"SINIRLARI KAPATALIM"
Katılımcıların üçte ikisi mültecilerin ülkenin refahına zarar vereceğini düşündüğünü söyledi. Ankete katılanların yaklaşık yarısı ise sınırların geçici olarak kapatılması görüşünü savundu.

YARDIMIN MİKTARI DAHA BELİRLENMEDİ
İsviçre hükümeti ise göçmen krizinden etkilenen Balkan ülkelerine yardım yapacağını bildirdi.

İtalya, Almanya, Avusturya ve Fransa'ya sınırı olan İsviçre'nin Avrupa'daki göçmen krizine bakışını değerlendiren İsviçre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü George Farago, "Bu yardımlar uluslararası kuruluşlara ve yetkililere maddi destek şeklinde olabilir ancak şu an için miktar belirlenmedi" dedi.

Federal Göçmen Ofisi'nin verilerine göre, 2015'in ilk yarısında İsviçre'ye 11 bin 873 sığınma başvurusu yapıldı. En çok sığınma başvurusu yapanlar arasında Eritreliler bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'dan mülteci önerisi: Almayalım da besleyelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN