Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya'da süt fiyatı su

Hayvan yetiştiricileri, düşen süt fiyatlarına karşı acil önlem alınması talebiyle Madrid'deki , na yürüdü

Giriş Tarihi: 4.9.2015 15:25
İspanya'da süt fiyatı protestosu
İspanya'da inek sütü fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkilendikleri gerekçesiyle yürüyen hayvan yetiştiricileri, eylemlerini 200 kilometre yol kat ettikten sonra Madrid'deki , önünde sonlandırdı.

"Beyaz yürüyüş" adıyla 24 Ağustos'ta başlatılan eylemde bakanlık önünde toplanan yaklaşık 3 bin hayvan yetiştiricisi, düşen süt fiyatlarına karşı sektörü ayakta tutabilmek için acil yardım talep etti.

"Geleceğimiz süt" yazılı bir pankartla bakanlık binası önüne gelen hayvan yetiştiricilerinden bir heyet, Tarım, Gıda ve Çevre Bakanı İsabel Garcia Tejerina tarafından kabul edildi.

Süt fiyatlarının temmuz ayı itibariyle litre başına 31 sente kadar düştüğü, 2014'ün haziran ayına oranla yüzde 15,5'lik bir kayıp oluştuğu belirtildi.

Bu zamana kadar yaptıkları açıklamalarda hayvan yetiştiricilerinin tepkilerini haklı bulan ve destek vereceğini açıklayan Bakan Tejerina, inek sütü üreticilerine yapılan devlet yardımının genişletilmesi için bir çalışma başlattığını duyurmuştu. Alınması öngörülen önlemlerin başında, süt alınan inek başına 300 avroluk para yardımı ve 5 bin 200 üreticiye ek yardım yapılması geliyor.

Bu arada İspanya, İtalya, Portekiz ve Fransa Tarım Bakanları AB genelini kapsayan süt fiyatlarıyla ilgili sorunu görüşmek üzere 28 Ağustos'ta Madrid'de bir araya gelmişti. Dört ülkenin bakanları, bu sektöre gerekli yardımın yapılması için 7 Eylül'de Brüksel'de yapılacak olağanüstü toplantıda ortak hareket etme kararı almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'da süt fiyatı protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN