Esad'a karşı Dürziler ayaklandı

Suriye'de Esad karşıtı Dürzi lider bombalı saldırıda öldürüldü. Dürziler sokağa döküldü. 12 kişinin öldüğü gösterilerde Hafız Esad'ın heykeli yıkıldı

Giriş Tarihi: 6.9.2015
Esad'a karşı Dürziler ayaklandı
Suriye'deki iç savaşta bir cephe daha açıldı. Ülkenin güneyindeki Dürzi kenti Süveyda'da halk, Beşar Esad rejimine karşı sokak isyanları başlattı. Dürzilerin cuma gününden bu yana artarak süren öfkelerinin arkasında ünlü Dürzi din adamı Şeyh Vahid el-Balus'un ardı ardına düzenlenen iki bombalı saldırıda öldürülmesi var. Cuma günü düzenlenen bombalı saldırıda Şeyh Balus ile birlikte 25 kişi daha hayatını kaybetti. Esad karşıtı söylemleriyle tanınan Balus, Dürzi gençlere rejimin ordusuna katılmamalarını söylüyordu. Esad ile birlikte DAEŞ'i de sert şekilde eleştiren Balus, rejim karşıtı muhalif gruplara ise açıkça destek veriyordu. Balus'un öldürülmesinden Esad rejimini sorumlu tutan halk, iki gündür sokakta. Süveyda kentindeki gösteriler sırasında araçları yakan kalabalık grubun sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda Beşar Esad'ın babası Hafız Esad'ın heykelini yıktıkları görüldü.

GÖSTERİLER BEYRUT'A SIÇRADI

Rejim birlikleriyle çatışan kalabalık 7 güvenlik görevlisini öldürürken, en az 5 gösterici de hayatını kaybetti. Balus'un öldürülmesinin ardından Lübnan'daki Dürzi topluklar da başta başkent Beyrut olmak üzere birçok kentte sokağa döküldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'a karşı Dürziler ayaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN